# ML Aggarwal Solutions for Chapter 17 Mensuration Class 10 Maths ICSE

**Exercise 17.1**

**1. Find the total surface area of a solid cylinder of radius 5 cm and height 10 cm. Leave your answer in terms of Ï€.**

**Answer**

Given radius of the cylinder, r = 5 cm

Height of the cylinder, h = 10 cm

Total surface area = 2Ï€r(r + h)

= 2 × 5(5 + 10)Ï€

= 2 × 5 × 15Ï€

= 150Ï€ cm^{2}

Hence the total surface area of the solid cylinder is 150Ï€ cm^{2}.

**2. An electric geyser is cylindrical in shape, having a diameter of 35 cm and height 1.2 m. Neglecting the thickness of its walls, calculate**

**(i) its outer lateral surface area,**

**(ii) its capacity in litres.**

**Answer**

Given diameter of the cylinder, d = 35 cm

radius, r = d/2 = 35/2 = 17.5 cm

Height of the cylinder, h = 1.2 m = 120 cm

**(i)** Outer lateral surface area = 2Ï€rh

= 2 × (22/7) × 17.5 × 120

= 13200 cm^{2}

**(ii)** Capacity of the cylinder = Ï€r^{2}h

= (22/7) × 17.5^{2 }× 120

= 115500 cm^{3}

= 115.5 litres **[∵ 1000 cm ^{3} = 1 litre]**

Hence, the outer lateral surface area and the capacity of the cylinder is 13200 cm^{2} and 115.5 litres respectively.

**3. ****A school provides milk to the students daily in cylindrical glasses of diameter 7 cm. If the glass is filled with milk upto a height of 12 cm, find how many litres of milk is needed to serve 1600 students.**

**Answer**

Given diameter of the cylindrical glass, d = 7 cm

Radius, r = d/2 = 7/2 = 3.5 cm

Height of the cylindrical glass, h = 12 cm

Volume of the cylindrical glass, V = Ï€r^{2}h

= (22/7) × 3.5^{2 }× 12

= 462 cm^{3}

Number of students = 1600

Milk needed for 1600 students = 1600 × 462

= 739200 cm^{3}

= 739.2 litres **[∵ 1000 cm ^{3} = 1 litre]**

Hence, the amount of milk needed to serve 1600 students is 739.2 litres.

**4. In the given figure, a rectangular tin foil of size 22 cm by 16 cm is wrapped around to form a cylinder of height 16 cm. Find the volume of the cylinder.**

**Answer**

Given height of the cylinder, h = 16 cm

When rectangular foil of length 22 cm is folded to form cylinder, the base circumference of the cylinder is 22cm

2r = 22

⇒ r = 22/2 = 3.5 cm

Volume of the cylinder, V = Ï€r^{2}h

= (22/7) × 3.5^{2 }× 16

= 616 cm^{3}

Hence, the volume of the cylinder is 616 cm^{3}.

**5. (i) How many cubic metres of soil must be dug out to make a well 20 metres deep and 2 metres in diameter?**

**(ii) If the inner curved surface of the well in part (i) above is to be plastered at the rate of Rs 50 per m ^{2}, find the cost of plastering.**

**Answer**

**(i)** Given diameter of the well, d = 2 m

Radius, r = d/2 = 2/2 = 1 m

Depth of the well, h = 20 m

Volume of the well, V = Ï€r^{2}h

= (22/7) × 1^{2 }× 20

= 62.85 m^{3}

Hence the amount of soil dug out to make the well is 62.85 m^{3}.

**(ii)** Curved surface area of the well = 2Ï€rh

= 2 × (22/7) × 1 × 20

= 880/7 m^{2}

Cost of plastering the well per m^{2} = Rs. 50

Total cost of plastering the well = 50 × (880/7)

= Rs. 6285.71

Hence the total cost of plastering is Rs. 6285.71.

**6. ****A road roller (in the shape of a cylinder) has a diameter 0.7 m and its width is 1.2 m. Find the least number of revolutions that the roller must make in order to level a playground of size 120 m by 44 m.**

**Answer**

Given diameter of the road roller, d = 0.7 m

Radius, r = d/2 = 0.7/2 = 0.35 m

Width, h = 1.2 m

Curved surface area of the road roller = 2Ï€rh

= 2 × (22/7) × 0.35 × 1.2

= 2.64 m^{2}

Area of the play ground = *l × b*

*= *120 × 44

= 5280 m^{2}

Number of revolutions = Area of play ground/Curved surface area

= 5280/2.64

= 2000

Hence, the road roller must take 2000 revolutions to level the ground.

**7. ****If the volume of a cylinder of height 7 cm is 448 Ï€ cm ^{3}, find its lateral surface area and total surface area.**

**Answer**

Given Height of the cylinder, h = 7 cm

Volume of the cylinder, V = 448 cm^{3}

Ï€r^{2}h = 448Ï€

⇒ Ï€r^{2 }× 7 = 448Ï€

⇒ r^{2} = 448/7 = 64

⇒ r = 8

Lateral surface area = 2Ï€rh

= 2 × Ï€× 8 × 7

= 112Ï€ cm^{2}

Total surface area = 2Ï€r(r + h)

= 2 ×Ï€ × 8 × (8 + 7)

= 2 ×Ï€ × 8 × 15

= 240Ï€ cm^{2}

Hence, the lateral surface area and the total surface area of the cylinder are 112Ï€ cm^{2} and 240Ï€ cm^{2}.

**8.** **A wooden pole is 7 m high and 20 cm in diameter. Find its weight if the wood weighs 225 kg per m ^{3}.**

**Answer**

Given height of the pole, h = 7 m

Diameter of the pole, d = 20 cm

radius, r = d/2 = 20/2 = 10 cm = 0.1 m

Volume of the pole = Ï€r^{2}h

= (22/7) × 0.1^{2 }× 7

= 0.22 m^{3}

Weight of wood per m^{3} = 225 kg

weight of 0.22 m^{3} wood = 225 × 0.22 = 49.5 kg

Hence, the weight of the wood is 49.5 kg.

**9. The area of the curved surface of a cylinder is 4400 cm ^{2}, and the circumference of its base is 110 cm. Find.**

**(i) the height of the cylinder.**

**(ii) the volume of the cylinder.**

**Answer**

Given curved surface area of a cylinder = 4400 cm^{2}

Circumference of its base = 110 cm

2Ï€r = 110

⇒ Ï€r = 110/2

⇒ r = (110 × 7)/(2 × 22) = 17.5 cm

**(i)** Curved surface area of a cylinder,

2Ï€rh = 4400

⇒ 2 × (22/7) × 17.5 × h = 4400

⇒ h = (4400 × 7)/2 × 22 × 17.5

= 40 cm

Hence the height of the cylinder is 40 cm.

**(ii)** Volume of the cylinder, V = Ï€r^{2}h

= (22/7) × 17.5^{2 }× 40

= 38500 cm^{3}

Hence the volume of the cylinder is 38500 cm^{3}.

**10.** **A cylinder has a diameter of 20 cm. The area of curved surface is 1000 cm ^{2}. Find**

**(i) the height of the cylinder correct to one decimal place.**

**(ii) the volume of the cylinder correct to one decimal place. (Take Ï€ = 3.14)**

**Answer**

**(i)** Given diameter of the cylinder, d = 20 cm

Radius, r = d/2 = 20/2 = 10 cm

Curved surface area = 1000 cm^{2}

2Ï€rh = 1000

⇒ 2 × 3.14 × 10 × h = 1000

⇒ 62.8 h = 1000

⇒ h = 1000/62.8 = 15.9 cm

Hence, the height of the cylinder is 15.9 cm.

**(ii)** Volume of the cylinder, V = Ï€r^{2}h

= 3.14 × 10^{2 }× 15.9

= 4992.6 cm^{3}

Hence the volume of the cylinder is 4992.6 cm^{3}.

**11. ****The barrel of a fountain pen, cylindrical in shape, is 7 cm long and 5 mm in diameter. A full barrel of ink in the pen will be used up when writing 310 words on an average. How many words would use up a bottle of ink containing one-fifth of a litre?**

**Answer correct to the nearest. 100 words.**

**Answer**

Height of the barrel of a pen, h = 7 cm

Diameter, d = 5 mm = 0.5 cm

Radius, r = d/2 = 0.5/2 = 0.25 cm

Volume of the barrel of pen,

V = Ï€r^{2}h

= (22/7) × 0.25^{2 }× 7

= 1.375 cm^{3}

Ink in the bottle, = one fifth of a litre

= (1/5) × 1000 = 200 ml

Number of words written using full barrel of ink = 310

Number of words written by using this ink = (200/1.375) × 310 = 45090.90 words

Round off to nearest hundred, we get 45100 words.

Hence, the number of words written using the ink is 45100 words.

**12. ****Find the ratio between the total surface area of a cylinder to its curved surface area given that its height and radius are 7.5 cm and 3.5 cm.**

**Answer**

Given radius of the cylinder, r = 3.5 cm

Height of the cylinder, h = 7.5 cm

Total surface area = 2Ï€r(r + h)

Curved surface area = 2Ï€rh

Ratio of Total surface area to curved surface area = 2Ï€r(r + h)/2Ï€rh

= (r + h)/h

= (3.5 + 7.5)/7.5

= 11/7.5

= 22/15

Hence, the required ratio is 22:15.

**13. ****The radius of the base of a right circular cylinder is halved and the height is doubled. What is the ratio of the volume of the new cylinder to that of the original cylinder?**

**Answer**

Let the radius of the base of a right circular cylinder be r and height be h.

Volume of the cylinder, V_{1} = Ï€r^{2}h

The radius of the base of a right circular cylinder is halved and the height is doubled.

So radius of new cylinder = r/2

Height of new cylinder = 2h

Volume of the new cylinder, V_{2} = Ï€r^{2}h

= Ï€(r/2)^{2 }× 2h

= ½ Ï€r^{2}h

So ratio of volume of new cylinder to the original cylinder, V_{2}/V_{1}= ½ Ï€r^{2}h/Ï€r^{2}h = ½

Hence, the required ratio is 1:2.

**14.**** (i) The sum of the radius and the height of a cylinder is 37 cm and the total surface area of the cylinder is 1628 cm ^{2 }. Find the height and the volume of the cylinder.**

**(ii) The total surface area of a cylinder is 352 cm ^{2}. If its height is 10 cm, then find the diameter of the base.**

**Answer**

**(i)** Let r be the radius and h be the height of the cylinder.

Given the sum of radius and height of the cylinder, r + h = 37 cm

Total surface area of the cylinder = 1628 cm^{2}

2Ï€r(r + h) = 1628

⇒ 2 × (22/7) × r × 37 = 1628

⇒ r = (1628 × 7)/(2 × 22 × 37)

⇒ r = 7 cm

We have,

r + h = 37

⇒ 7 + h = 37

⇒ h = 37 - 7 = 30 cm

Volume of the cylinder, V = Ï€r^{2}h

= (22/7) × 7^{2 }× 30

= (22/7) × 49 × 30

= 4620 cm^{3}

Hence, the height and volume of the cylinder is 30 cm and 4620 cm^{3} respectively.

**(ii)** Total surface area of the cylinder = 353 cm^{2}

Height, h = 10 cm

2Ï€r(r + h) = 352

⇒ 2 × (22/7) × r × (r + 10) = 352

⇒ r^{2 }+ 10r = (352 × 7)/2 × 22

⇒ r^{2}+ 10r = 56

⇒ r^{2 }+ 10r - 56 = 0

⇒ (r + 14)(r - 4) = 0

⇒ r + 14 = 0 or r - 4 = 0

⇒ r = - 14 or r = 4

Radius cannot be negative. So r = 4.

Diameter = 2 × r = 2 × 4 = 8 cm.

Hence, the diameter of the base is 8 cm.

**15. The ratio between the curve****d surface and the total surface of a cylinder is 1 : 2. Find the volume of the cylinder, given that its total surface area is 616 cm ^{2}.**

**Answer**

Given the ratio of curved surface area and the total surface area = 1 : 2

Total surface area = 616 cm^{2}

Curved surface area = 616/2 = 308 cm^{2}

2Ï€rh = 308

⇒ Ï€rh = 308/2

= (308 × 7)/(2 × 22)

⇒ rh = 49 **…(i)**

Total surface area, 2Ï€rh + 2Ï€r^{2} = 616

308 + 2Ï€r^{2} = 616

⇒ 2Ï€r^{2} = 616 - 308

⇒ 2Ï€r^{2} = 308

⇒ Ï€r^{2 }= 308/2 = 154

⇒ r^{2 }= 154 × 7/22 = 49

Taking square root on both sides

r = 7

Substitute r in (i)

rh = 49

⇒ 7 × h = 49

⇒ h = 49/7 = 7 cm

Volume of the cylinder, V = Ï€r^{2}h

= (22/7) × 7^{2 }× 7

= 1078 cm^{3}

Hence, the volume of the cylinder is 1078 cm^{3}.

**16. ****Two cylindrical jars contain the same amount of milk. If their diameters are in the ratio 3 : 4, find the ratio of their heights.**

**Answer**

Let r_{1} and r_{2} be the radius of the two cylinders and h_{1} and h_{2} be their heights.

Given ratio of the diameter = 3 : 4

Then the ratio of radius r_{1}:r_{2} = 3 : 4

Given volume of both jars are same.

Ï€r_{1}^{2}h_{1} = Ï€r_{2}^{2}h_{2}

⇒ h_{1}/h_{2} = Ï€r_{2}^{2}/ Ï€r_{1}^{2}

⇒ h_{1}/h_{2} = 4^{2}/3^{2} = 16/9

Hence, the ratio of the heights are 16 : 9.

**17. ****A rectangular sheet of tin foil of size 30 cm × 18 cm can be rolled to form a cylinder in two ways along length and along breadth. Find the ratio of volumes of the two cylinders thus formed.**

**Answer**

Given size of the sheet = 30 cm × 18 cm

If we roll it lengthwise, base circumference, 2r = 30

2 × (22/7)r = 30

⇒ r = 30 × 7/2 × 22 = 210/44 = 105/22 cm

Height, h = 18 cm

Volume of the cylinder, V_{1} = Ï€r^{2}h

= (22/7) × (105/22)^{2 }× 18

= 15 × 105 × 9/11

If we roll it breadthwise, base circumference, 2r = 18

2 × (22/7)r = 18

⇒ r = 18 × 7/2 × 22 = 126/44 = 63/22 cm

Height, h = 30 cm

Volume of the cylinder, V_{2} = Ï€r^{2}h

= (22/7) × (63/22)^{2 }× 30

= 9 × 63 × 15/11

V_{1}/V_{2} = (15×105× 9/11) ÷ (9×63× 15/11)

= (15 × 105 × 9/11) × (11/9×63×15)

= 105/63

= 15/9

= 5/3

Ratio of the volumes of two cylinders is 5 : 3.

**18. ****A cylindrical tube open at both ends is made of metal. The internal diameter of the tube is 11.2 cm and its length is 21 cm. The metal thickness is 0.4 cm. Calculate the volume of the metal.**

**Answer:**

Given internal diameter of the tube = 11.2 cm

Internal radius, r = d/2 = 11.2/2 = 5.6 cm

Length of the tube, h = 21 cm

Thickness = 0.4 cm

Outer radius, R = 5.6 + 0.4 = 6 cm

Volume of the metal = Ï€R^{2}h - Ï€r^{2}h

= Ï€h(R^{2 }- r^{2})

= (22/7) × 21 × (6^{2 }- 5.6^{2})

= 66 × (6 + 5.6)(6 - 5.6)

= 66 × 11.6 × 0.4

= 306.24 cm^{3}

Hence, the volume of the metal is 306.24 cm^{3}.

**19. The given figure shows a metal pipe 77 cm long. The inner diameter of a cross-section is 4 cm and the outer one is 4.4 cm. Find its**

**(i) inner curved surface area**

**(ii) outer curved surface area**

**(iii) total surface area.**

**Answer**

Given height of the metal pipe = 77 cm

Inner diameter = 4 cm

Inner radius, r = d/2 = 4/2 = 2 cm

Outer diameter = 4.4 cm

Outer radius, R = d/2 = 4.4/2 = 2.2 cm

**(i)** Inner curved surface area = 2Ï€rh

= 2 × (22/7) × 2 × 77

= 968 cm^{2}

Hence, the inner surface area is 968 cm^{2}.

**(ii)** Outer curved surface area = 2Ï€Rh

= 2 × (22/7) × 2.2 × 77

= 1064.8 cm^{2}

Hence, the outer curved surface area is 968 cm^{2}.

**(iii)** Area of ring = Ï€(R^{2 }- r^{2})

= (22/7) × (2.2^{2 }- 2^{2})

= (22/7) × (4.84 - 4)

= (22/7) × 0.84

= 2.64

Total surface area = inner surface area + outer surface area + area of two rings

= 968 + 1064.8 + 2 × 2.64

= 2038.08 cm^{2}

Hence the total surface area of the metal pipe is 2038.08 cm^{2}.

**20. A lead pencil consists of a cylinder of wood with a solid cylinder of graphite filled in the interior. The diameter of the pencil is 7 mm and the diameter of the graphite is 1 mm. If the length of the pencil is 14 cm, find the volume of the wood and that of the graphite.**

**Answer**

Given length of the pencil, h = 14 cm

Diameter of the pencil = 7 mm

radius, R = 7/2 mm = 7/20 cm

Diameter of the graphite = 1 mm

Radius of graphite, r = ½ mm = 1/20cm

Volume of graphite = Ï€r^{2}h

= (22/7) × (1/20)^{2 }× 14

= 11/100

= 0.11 cm^{3}

Hence the volume of the graphite is 0.11 cm^{3}

Volume of the wood = Ï€(R^{2 }- r^{2})h

= (22/7) × [(7/20)^{2 }- (1/20)^{2}]14

= (22/7) × [(49/400) - (1/400)]14

= (22/7) × (48/400) × 14

= 11 × 12/25

= 5.28 cm^{3}

Hence the volume of the wood is 5.28 cm^{3}

^{}

** 21. A soft drink is available in two packs**

**(i) a tin can with a rectangular base of length 5 cm and width 4 cm, having a height of 15 cm and**

**(ii) a plastic cylinder with circular base of diameter 7 cm and height 10 cm.**

**Which container has greater capacity and by how much?**

**Answer**

**(i)** Length of the can, *l *= 5 cm

Width, b = 4 cm

Height, h = 15 cm

Volume of the can = *lbh*

*= 5 *× 4 × 15

= 300 cm^{3}

**(ii)** Diameter of the cylinder, d = 7 cm

Radius, r = d/2 = 7/2 = 3.5 cm

Height, h = 10 cm

Volume of the cylinder, V = Ï€r^{2}h

= (22/7) × 3.5^{2 }× 10

= 385 cm^{3}

Difference of the volume = 385 - 300 = 85 cm^{3}

Hence, the plastic cylinder has 85 cm^{3 }more volume than the tin can.

**22. ****A cylindrical roller made of iron is 2 m long. Its inner diameter is 35 cm and the thickness is 7 cm all round. Find the weight of the roller in kg, if 1 cm ^{3 }of iron weighs 8 g.**

**Answer**

Length of the roller, h = 2 m = 200 cm **[1m = 100 cm]**

Inner diameter = 35 cm

Inner radius, r = 35/2 cm

Thickness = 7 cm

Outer radius, R = (35/2) + 7

= (35 + 14)/2

= 49/2 cm

Volume of the iron in roller = Ï€(R^{2 }- r^{2})h

= (22/7)[(49/2)^{2 }- (35/2)^{2}]200

= (22/7)[(49^{2 }- 35^{2}/4]200

= (22/7) × 50(49^{2 }- 35^{2})

= (22/7) × 50(49^{2 }- 35^{2})

= (22/7) × 50(2401 - 1225)

= (22/7) × 50 × 1176

= 184800 cm^{3}

Given 1 cm³ of iron weighs 8 g.

Weight of the roller = 184800 × 8 = 1478400 g

= 1478.4 kg **[1 kg = 1000 g]**

Hence the weight of the roller is 1478.4 kg.

**Exercise 17.2**

**Take Ï€ = 22/7 unless stated otherwise.**

**1. Write whether the following statements are true or false. Justify your answer.**

**(i) If the radius of a right circular cone is halved and its height is doubled, the volume will remain unchanged.**

**(ii) A cylinder and a right circular cone are having the same base radius and same height. The volume of the cylinder is three times the volume of the cone.**

**(iii) In a right circular cone, height, radius and slant height are always the sides of a right triangle.**

**Answer**

**(i)** Volume of cone = (1/3)Ï€r^{2}h

If radius is halved and height is doubled, then volume = (1/3)Ï€(r/2)^{2} 2h = (1/3)Ï€r^{2}h/2

If the radius of a right circular cone is halved and its height is doubled, the volume will be halved.

So given statement is false.

**(ii)** Radius of cylinder = radius of cone

Height of cylinder = height of cone

Volume of cylinder = Ï€r^{2}h

Volume of cone = (1/3)Ï€r^{2}h

The volume of the cylinder is three times the volume of the cone.

So given statement is true.

**(iii)** In a right circular cone,

*l*^{2} = h^{2}+ r^{2}

In a right circular cone, height, radius and slant height are always the sides of a right triangle.

So given statement is true.

**2. ****Find the curved surface area of a right circular cone whose slant height is 10 cm and base radius is 7 cm.**

**Answer**

Given slant height of the cone, *l*= 10 cm

Base radius, r = 7 cm

Curved surface area of the cone = Ï€r*l*

= (22/7) × 7 × 10 = 220 cm^{2}

Hence, the curved surface area of the cone is 220 cm^{2}.

**3. ****Diameter of the base of a cone is 10.5 cm and slant height**** is 10 cm. Find its curved surface area.**

**Answer:**

Given diameter of the cone = 10.5 cm

Radius, r = d/2 = 10.5/2 = 5.25 cm

Slant height of the cone, *l = *10 cm

Curved surface area of the cone = Ï€r*l*

= (22/7) × 5.25 × 10 = 165 cm^{2}

Hence the curved surface area of the cone is 165 cm^{2}.

**4. Curved surface area of a cone is 308 cm ^{2}and its slant height is 14 cm. Find**

**(i) radius of the base**

**(ii) total surface area of the cone.**

**Answer**

**(i)** Given curved surface area of the cone = 308 cm^{2}

Slant height of the cone, *l = *14 cm

⇒ Ï€r*l =* 308

⇒ (22/7) × r × 14 = 308

⇒ r = (308×7)/(22×14)

= 7

Hence the radius of the cone is 7 cm.

**(ii)** Total surface area of the cone = Base area + curved surface area

= Ï€r^{2}+ Ï€r*l*

= (22/7) × 7^{2} + 308

= (22/7) × 49 + 308

= 154 + 308

= 462

Hence the total surface area of the cone is 462 cm^{2}.

**5. Find the volume of the right circular cone with**

**(i) radius 6 cm and height 7 cm**

**(ii) radius 3.5 cm and height 12 cm.**

**Answer**

**(i) **Given radius, r = 6 cm

Height, h = 7 cm

Volume of the cone = (1/3)Ï€r^{2}h

= (1/3) × (22/7) × 6^{2 }× 7

= 22 × 12

= 264 cm^{3}

Hence the volume of the cone is 264 cm^{3}.

**(ii)** Given radius, r = 3.5 cm

Height, h = 12 cm

Volume of the cone = (1/3)r^{2}h

= (1/3) × (22/7) × 3.5^{2 }× 12

= (22/7) × 12.25 × 4

= 154 cm^{3}

Hence, the volume of the cone is 154 cm^{3}.

**6.** **Find the capacity in litres of a conical vessel with**

**(i) radius 7 cm, slant height 25 cm**

**(ii) height 12 cm, slant height 13 cm**

**Answer**

Given radius, r = 7 cm

Slant height, *l* = 25 cm

We know that *l*^{2} = h^{2 }+ r^{2}

Height of the conical vessel, h = √(*l*^{2}- r^{2})

= √(25^{2 }- 7^{2})

= √(625 - 49)

= √576

= 24 cm

Volume of the cone = (1/3)Ï€r^{2}h

= (1/3) × (22/7) × 7^{2 }× 24

= 22 × 7 × 8

= 1232 cm^{3}

= 1.232 litres **[1 litre = 1000 cm ^{3}]**

Hence the volume of the cone is 1.232 litres.

**(ii)** Given height, h = 12 cm

Slant height, *l* = 13 cm

We know that *l*^{2} = h^{2 }+ r^{2}

Radius of the conical vessel, r = √(*l*^{2 }- h^{2})

= √(13^{2 }- 12^{2})

= √(169 - 144)

= √25

= 5 cm

Volume of the cone = (1/3)Ï€r^{2}h

= (1/3) × (22/7) × 5^{2 }× 12

= (22/7) × 25 × 4

= 2200/7 cm^{3}

= 2.2/7 litres **[1 litre = 1000 cm ^{3}]**

= 0.314 litres

Hence, the volume of the cone is 0.314 litre**s.**

**7. A conical pit of top diameter 3.5 m is 12 m deep. What is its capacity in kiloliters?**

**Answer**

Given diameter, d = 3.5 m

So radius, r = 3.5/2 = 1.75

Depth, h = 12 m

Volume of the cone = (1/3) Ï€r^{2}h

= (1/3) × (22/7) × 1.75^{2 }× 12

= (22/7) × 1.75^{2 }× 4

= 38.5 m^{3}

= 38.5 kilolitres **[1 kilolitre = 1m ^{3}]**

Hence the volume of the conical pit is 38.5 kilolitres.

**8. If the volume of a right circular cone of height 9 cm is 48Ï€ cm ^{3}, find the diameter of its base.**

**Answer**

Given height of a cone, h = 9 cm

Volume of the cone = 48Ï€

(1/3)Ï€r^{2}h = 48Ï€

⇒ (1/3)Ï€r^{2 }× 9 = 48Ï€

⇒ 3r^{2} = 48

⇒ r^{2} = 48/3 = 16

⇒ r = 4

So diameter = 2 × radius

= 2 × 4

= 8 cm

Hence, the diameter of the cone is 8 cm.

**9. ****The height of a cone is 15 cm. If its volume is 1570 cm ^{2}, find the radius of the base. (Use Ï€ = 3.14)**

**Answer**

Given height of a cone, h = 15 cm

Volume of the cone = 1570 cm^{3}

(1/3)Ï€r^{2}h = 1570

⇒ (1/3)3.14 × r^{2 }× 15 = 1570

⇒ 5 × 3.14 × r^{2} = 1570

⇒ r^{2} = 1570/5×3.14 = 314/3.14 = 100

⇒ r = 10

Hence, the radius of the cone is 10 cm.

**10. ****The slant height and base diameter of a conical tomb are 25 m and 14 m respectively. Find the cost of white washing its curved surface area at the rate of Rs 210 per 100 m ^{2}.**

**Answer**

Given slant height of conical tomb,* l = *25 m

Base diameter, d = 14 m

So radius, r = 14/2 = 7 m

Curved surface area = Ï€r*l*

= (22/7) × 7 × 25 = 550 m^{2}

Hence, the curved surface area of the cone is 550 m^{2}.

Rate of washing its curved surface area per 100 m^{2} = Rs. 210

So total cost = (550/100) × 210 = Rs. 1155

Hence the total cost of washing its curved surface area is Rs. 1155.

**11. A conical tent is 10 m high and the radius of its base is 24 m. Find :**

**(i) slant height of the tent.**

**(ii) cost of the canvas required to make the tent, if the cost of 1 m ^{2}canvas is Rs 70.**

**Answer**

**(i)** Given height of the tent, h *= *10 m

Radius, r = 24 m

We know that *l*^{2} = h^{2 }+ r^{2}

*⇒ **l*^{2} = 10^{2 }+ 24^{2}

*⇒ **l*^{2} = 100 + 576

*⇒ **l*^{2} = 676

*⇒ **l *= √676

*⇒ **l *= 26

⇒ Curved surface area = Ï€r*l*

= (22/7) × 24 × 26 = 13728/7 m^{2}

Cost of 1 m^{2} canvas = Rs. 70

Total cost = (13728/7) × 70

= Rs. 137280

Hence the cost of the canvas required to make the tent is Rs. 137280.

**12. A Jocker’s cap is in the form of a right circular cone of base radius 7 cm and height 24 cm. Find the area of the cloth required to make 10 such caps.**

**Answer**

Given height of the cone, h *= *24 cm

Radius, r = 7 cm

We know that *l*^{2} = h^{2}+r^{2}

*l*^{2} = 24^{2 }+ 7^{2}

*⇒ **l*^{2} = 576 + 49

*⇒ **l*^{2} = 625

*⇒ **l*= √625

*⇒ **l*= 25

Curved surface area = Ï€r*l*

= (22/7) × 7 × 25

= 22 × 25

= 550 cm^{2}

So the area of the cloth required to make 10 such caps = 10 × 550 = 5500

Hence the area of the cloth required to make 10 caps is 5500 cm^{2}.

**13.** **(a) The ratio of the base radii of two right circular cones of the same height is 3 : 4. Find the ratio of their volumes.**

**(b) The ratio of the heights of two right circular cones is 5 : 2 and that of their base radii is 2 : 5. Find the ratio of their volumes.**

**(c) The height and the radius of the base of a right circular cone is half the corresponding height and radius of another bigger cone. Find:**

**(i) the ratio of their volumes.**

**(ii) the ratio of their lateral surface areas.**

**Answer**

**(a)** Let r_{1} and r_{2 }be the radius of the given cones and h be their height.

Ratio of radii, r_{1}:r_{2} = 3:4

Volume of cone, V_{1} = (1/3)Ï€r_{1}^{2}h

Volume of cone, V_{2} = (1/3)Ï€r_{2}^{2}h

V_{1} /V_{1} = (1/3)Ï€r_{1}^{2}h/(1/3)Ï€r_{2}^{2}h

= r_{1}^{2}/ r_{2}^{2}

= 3^{2}/4^{2}

= 9/16

Hence the ratio of the volumes is 9 :16.

**(b)** Let h_{1} and h_{2 }be the heights of the given cones and r_{1} and r_{2 }be their radii.

Ratio of heights, h_{1}: h_{2} = 5:2

Ratio of radii, r_{1}:r_{2} = 2:5

Volume of cone, V_{1} = (1/3)Ï€r_{1}^{2}h_{1}

Volume of cone, V_{2} = (1/3)Ï€r_{2}^{2}h_{2}

V_{1} /V_{1} = (1/3)Ï€r_{1}^{2}h_{1}/ (1/3)Ï€r_{2}^{2}h_{2}

= r_{1}^{2}h_{1}/r_{2}^{2}h_{2}

= 2^{2 }× 5/5^{2 }× 2

= 4 × 5/25 × 2

= 20/50

= 2/5

Hence the ratio of the volumes is 2:5.

**(c)** Let the height of bigger cone = h and radiu**s **= r

∴ Volume = 1/3Ï€r^{2}h

And height of the smaller cone = h/2

And radius = r/2

∴ Volume = 1/3Ï€ (r/2)^{2} (h/2)

= 1/3Ï€ **× **r^{2}/4 × h/2

= 1/24Ï€r^{2}h

And ratio in their values = (1/24pr^{2}h) : (1/3pr^{2}h)

= 1/8 : 1

= 1 : 4

**14. ****Find what length of canvas 2 m in width is required to make a conical tent 20 m in diameter and 42 m in slant height allowing 10% for folds and the stitching. Also find the cost of the canvas at the rate of Rs 80 per metre.**

**Answer**

Given diameter of the conical tent, d = 20 m

radius, r = d/2 = 20/2 = 10 m

Slant height, *l *= 42 m

Curved surface area of the conical tent = Ï€r*l*

= (22/7) × 10 × 42

= 22 × 10 × 6

= 1320 m^{2}

So, the area of canvas required is 1320 m^{2}.

Since 10% of this area is used for folds and stitches, actual cloth needed = 1320 + 10% of 1320

= 1320 + (10/100) × 1320

= 1320 + 132

= 1452 m^{2}

Width of the cloth = 2 m

Length of the cloth = Area/width = 1452/2 = 726 m

Cost of canvas = Rs.80 per metre.

Total cost = 80 × 726 = Rs. 58080

Hence the total cost of the canvas is Rs. 58080.

**15. The perimeter of the base of a cone is 44 cm and the slant height is 25 cm. Find the volume and the curved surface of the cone.**

**Answer**

Given perimeter of the base of a cone = 44 cm

2Ï€r = 44

⇒ 2 × 22/7 × r = 44

⇒ r = 44 × 7/(2 × 22)

⇒ r = 7 cm

Slant height, *l* = 25

height, h = √(*l*^{2}- r^{2})

⇒ h = √(25^{2 }- 7^{2})

⇒ h = √(625 - 49)

⇒ h = √576

⇒ h = 24 cm

Volume of the cone, V = (1/3)Ï€r^{2}h

⇒ V = (1/3) × (22/7) × 7^{2 }× 24

⇒ V = (22/7) × 49 × 8

⇒ V = 22 × 7 × 8

⇒ V = 1232

Hence the volume of the cone is 1232 cm^{3}.

Curved surface area of the cone = Ï€r*l*

*= *(22/7) × 7 × 25

= 22 × 25

= 550 cm^{2}

Hence, the curved surface area of the cone is 550 cm^{2}.

**16. The volume of a right circular cone is 9856 cm ^{3 }and the area of its base is 616 cm^{2}. Find**

**(i) the slant height of the cone.**

**(ii) total surface area of the cone.**

**Answer**

Given base area of the cone = 616 cm^{2}

Ï€r^{2} = 616

⇒ (22/7) × r^{2} = 616

⇒ r^{2} = 616 × 7/22

⇒ r^{2} = 196

⇒ r = 14

Given volume of the cone = 9856 cm^{3}

(1/3)Ï€r^{2}h = 9856

⇒ (1/3) × (22/7) × 14^{2 }× h = 9856

⇒ h = (9856 × 3 × 7)/(22 × 14^{2})

⇒ h = (9856 × 3 × 7)/(22 × 196)

⇒ h = 48

**(i)** Slant height, *l *= √(h^{2 }+ r^{2})

*⇒ **l *= √(48^{2 }+ 14^{2})

*⇒ **l *= √(2304 + 196)

*⇒ **l *= √(2500)

*⇒ **l *= 50

Hence, the slant height of the cone is 50 cm.

**(ii)** Total surface area of the cone = Ï€r(*l *+ r)

= (22/7) × 14 × (50 + 14)

= 22 × 2 × 64

= 2816 cm^{2}

Hence the total surface area of the cone is 2816 cm^{2}.

**17.**** A right triangle with sides 6 cm, 8 cm and 10 cm is revolved about the side 8 cm. Find the volume and the curved surface of the cone so formed. (Take Ï€ = 3.14)**

**Answer**

So the height of the resulting cone, h = 8 cm

Radius, r = 6 cm

Slant height, *l = *10 cm

Volume of the cone, V = (1/3)Ï€r^{2}h

⇒ V = (1/3) × 3.14 × 6^{2 }× 8

⇒ V = (1/3) × 3.14 × 36 × 8

⇒ V = 3.14 × 12 × 8

⇒ V = 301.44 cm^{3}

Hence, the volume of the cone is 301.44 cm^{3}.

Curved surface area of the cone = Ï€r*l*

= 3.14 × 6 × 10

= 188.4

Hence, the curved surface area of the cone is 188.4 cm^{2}.

**18. ****The height of a cone is 30 cm. A small cone is cut off at the top by a plane parallel to its base. If its volume be 1/27 of the volume of the given cone, at what height above the base is the section cut?**

**Answer**

Given height of the cone, H = 30 cm

Let R be the radius of the given cone and r be radius of small cone.

Let h be the height of small cone.

Volume of the given cone = (1/3)Ï€R^{2}H

Volume of the small cone = 1/27 th of the volume of the given cone.

(1/3)Ï€r^{2}h = (1/27) × (1/3)Ï€R^{2}H

Substitute H = 30

(1/3)Ï€r^{2}h = (1/27) × (1/3)Ï€R^{2 }× 30

⇒ r^{2}h/R^{2} = 30/27

⇒ r^{2}h/R^{2} = 10/9 **….(i)**

From figure, r/R = h/H

r/R = h/30 **….(ii)**

Substitute (ii) in (i)

(h/30)^{2 }× h = 10/9

⇒ h^{3}/900 = 10/9

⇒ h^{3} = (900 × 10)/9 = 1000

Taking cube root on both sides.

h = 10 cm

H - h = 30 - 10 = 20

The small cone is cut at a height of 20 cm above the base.

**19.**** A semi-circular lamina of radius 35 cm is folded so that the two bounding radii are joined together to form a cone. Find**

**(i) the radius of the cone.**

**(ii) the (lateral) surface area of the cone.**

**Answer**

A cone is formed by folding it.

So the slant height of the cone, *l *= 35 cm

Let r_{1} be radius of cone.

Semicircular perimeter of lamina becomes the base of the cone.

⇒ Ï€r = 2Ï€r_{1}

⇒ r = 2r_{1}

⇒ 35 = 2 r_{1}

⇒ r_{1} = 35/2 = 17.5 cm

Hence the radius of the cone is 17.5 cm.

**(ii)** Curved surface area of the cone = Ï€r_{1}*l*

= (22/7) × 17.5 × 35

= 22 × 17.5 × 5

= 1925 cm^{2}

Hence the lateral surface area of the cone is 1925 cm^{2}.

**Exercise 17.3**

**1. Find the surface area of a sphere of radius:**

**(i) 14 cm**

**(ii) 10.5 cm**

**Answer**

**(i)** Given radius of the sphere, r = 14 cm

Surface area of the sphere = 4Ï€r^{2}

= 4 × (22/7) × 14^{2}

= 4 × 22 × 14 × 2

= 2464 cm^{3}

Hence the surface area of the sphere is 2464 cm^{2}.

**(ii)** Given radius of the sphere, r = 10.5 cm

Surface area of the sphere = 4Ï€r^{2}

= 4 × (22/7) × 10.5^{2}

= 1386 cm^{3}

Hence the surface area of the sphere is 1386 cm^{2}.

**2. ****Find the volume of a sphere of radius:**

**(i) 0.63 m**

**(ii) 11.2 cm**

**Answer**

**(i)** Given radius of the sphere, r = 0.63 m

Volume of the sphere, V = (4/3)Ï€r^{3}

= (4/3) × (22/7) × 0.63^{3}

= 1.047 m^{3}

= 1.05 m^{3 }**(approx.)**

Hence the volume of the sphere is 1.05 m^{3}.

**(ii)** Given radius of the sphere, r = 11.2 cm

Volume of the sphere, V = (4/3)Ï€r^{3}

= (4/3) × (22/7) × 11.2^{3}

= 5887.317 cm^{3}

= 5887.32 cm^{3} **(approx)**

Hence, the volume of the sphere is 5887.32 cm^{3}.

**3. ****Find the surface area of a sphere of diameter:**

**(i) 21 cm**

**(ii) 3.5 cm**

**Answer**

**(i)** Given diameter of the sphere, d = 21 cm

Radius, r = d/2 = 21/2 = 10.5

Surface area of the sphere = 4Ï€r^{2}

= 4 × (22/7) × 10.5^{2}

= 1386 cm^{2}

Hence the surface area of the sphere is 1386 cm^{2}.

**(ii)** Given diameter of the sphere, d = 3.5 cm

Radius, r = d/2 = 3.5/2 = 1.75

Surface area of the sphere = 4Ï€r^{2}

= 4 × (22/7) × 1.75^{2}

= 38.5 cm^{2}

Hence the surface area of the sphere is 38.5 cm^{2}.

**4.** **A shot-put is a metallic sphere of radius 4.9 cm. If the density of the metal is 7.8 g per cm ^{3}, find the mass of the shot-put.**

**Answer**

Given radius of the metallic sphere, r = 4.9 cm

Volume of the sphere, V = (4/3)Ï€r^{3}

V = (4/3) × (22/7) × 4.9^{3}

⇒ V = 493.005

⇒ V = 493 cm^{3} **(approx)**

Given Density = 7.8 g per cm^{3}

Density = Mass/Volume

Mass = Density × Volume

= 7.8 × 493

**= **3845.4 g

Hence, the mass of the shot put is 3845.4 g.

**5. ****Find the diameter of a sphere whose surface area is 154 cm ^{2}.**

**Answer**

Given surface area of the sphere = 154 cm^{2}

Surface area of the sphere = 4Ï€r^{2}

4 × (22/7) × r^{2} = 154

⇒ r^{2} = 154 × 7/(22 × 4) = 49/4

⇒ r = √49/2

Diameter = 2 × r = 2 × √49/2 = √49 = 7

Hence the diameter of the sphere is 7 cm.

**6. Find:**

**(i) the curved surface area.**

**(ii) the total surface area of a hemisphere of radius 21 cm.**

**Answer**

**(i)** Given radius of the hemisphere, r = 21 cm

Curved surface area of the hemisphere = 2Ï€r^{2}

= 2 × (22/7) × 21^{2}

= 2 × 22 × 3 × 21

= 2772 cm^{2}

Hence the curved surface area of the hemisphere is 2772 cm^{2}.

**(ii)** Total surface area of the hemisphere = 3Ï€r^{2}

= 3 × (22/7) × 21^{2}

= 3 × 22 × 3 × 21

= 4158 cm^{2}

Hence, the total surface area of the hemisphere is 4158 cm^{2}.

**7. ****A hemispherical brass bowl has inner- diameter 10.5 cm. Find the cost of tin-plating it on the inside at the rate of Rs 16 per 100 cm ^{2}.**

**Answer**

Given inner diameter of the brass bowl, d = 10.5 cm

Radius, r = d/2 = 10.5/2 = 5.25 cm

Curved surface area of the bowl = 2Ï€r^{2}

= 2 × (22/7) × 5.25^{2}

= 173.25 cm^{2}

Rate of tin plating = Rs.16 per 100 cm^{2}

So total cost = 173.25 × 16/100 = 27.72

Hence the cost of tin plating the bowl on the inside is Rs. 27.72.

**8.** **The radius of a spherical balloon increases from 7 cm to 14 cm as air is jumped into it. Find the ratio of the surface areas of the balloon in two cases.**

**Answer**

Given radius of the spherical balloon, r = 7 cm

Radius of the spherical balloon after air is pumped, R = 14 cm

Surface area of the sphere = 4Ï€r^{2}

Ratio of surface areas of the balloons = 4Ï€r^{2}/4Ï€R^{2}

= r^{2}/R^{2}

= 7^{2}/14^{2}

= 1/4

Hence the ratio of the surface areas of the spheres is 1:4.

**9. ****A sphere and a cube have the same surface area. Show that the ratio of the volume of the sphere to that of the cube is √6 :√Ï€**

**Answer**

Let r be the radius of the sphere and a be the side of the cube.

Surface area of sphere = 4Ï€r^{2}

Surface area of cube = 6a^{2}

Given sphere and cube has same surface area.

4Ï€r^{2} = 6a^{2}

⇒ Ï€r^{2}/a^{2} = 6/4

∴ r/a = √6/2√Ï€

Volume of the sphere, V_{1 }= (4/3)Ï€r^{3}

Volume of the cube, V_{2 }= a^{3}

∴ V_{1}/V_{2} = 4Ï€r^{3}/3a^{3}

⇒ V_{1}/V_{2} = 4Ï€√6^{3}/(3 × 2√Ï€)^{3}

⇒ V_{1}/V_{2} = (4Ï€ × 6√6)/(3 × 8Ï€ × √Ï€)

∴ V_{1}/V_{2} = √6/√Ï€

Hence proved.

**10. ****(a) If the ratio of the radii of two sphere is 3 : 7, find :**

**(i) the ratio of their volumes.**

**(ii) the ratio of their surface areas.**

**(b) If the ratio of the volumes of the two sphere is 125 : 64, find the ratio of their surface areas.**

**Answer**

**(i) **Let the radii of two spheres be r_{1 }and r_{2}.

Given ratio of their radii = 3:7

Volume of sphere = (4/3)Ï€r^{3}

Ratio of the volumes = (4/3)Ï€r_{1}^{3}/(4/3)Ï€r_{2}^{3}

= r_{1}^{3}/ r_{2}^{3}

= 3^{3}/7^{3}

= 27/343

Hence, the ratio of their volumes is 27 : 343.

**(ii)** Surface area of a sphere = 4Ï€r^{2}

Ratio of surface areas of the spheres = 4Ï€r_{1}^{2}/4Ï€r_{2}^{2}

= r_{1}^{2}/r_{2}^{2}

= 3^{2}/7^{2}

= 9/49

Hence, the ratio of the surface areas is 9:49.

**(b)** Given ratio of volume of two spheres = 125/64

(4/3)Ï€r_{1}^{3}/(4/3)Ï€r_{2}^{3} = 125/64

⇒ r_{1}^{3}/ r_{2}^{3} = 125/64

Taking cube root on both sides

r_{1}/r_{2} = 5/4

Ratio of surface areas of the spheres = 4Ï€r_{1}^{2}/4Ï€r_{2}^{2}

= r_{1}^{2}/r_{2}^{2}

= 5^{2}/4^{2}

= 25/16

Hence, the ratio of the surface areas is 25:16.

**11.** **A cube of side 4 cm contains a sphere touching its sides. Find the volume of the gap in between.**

**Answer**

Given side of the cube, a = 4 cm

Volume of the cube = a^{3}

= 4^{3}

= 4 × 4 × 4

= 64 cm^{3}

Diameter of the sphere = 4 cm

So radius of the sphere, r = d/2 = 4/2 = 2 cm

Volume of the sphere = (4/3)Ï€r^{3}

= (4/3) × (22/7) × 2^{3}

= 33.523

= 33.52 cm^{3} (approx)

Volume of the gap in between = 64 – 33.52

= 30.48

= 30.5 cm^{3} (approx)

Hence, the volume of the gap between the cube and sphere is 30.5 cm^{3}.

**12. Find the volume of a sphere whose surface area is 154 cm².**

**Answer:**

Given surface area of the sphere = 154 cm^{2}

4Ï€r^{2} = 154

⇒ 4 × (22/7) × r^{2} = 154

⇒ r^{2} = (154 × 7)/(4 × 22)

⇒ r^{2} = 49/4

⇒ r = 7/2

Volume of the sphere = (4/3)Ï€r^{3}

= (4/3) × (22/7) × (7/2)^{3}

= 539/3

= 179.666

= 179.67 cm^{3} (approx)

Hence the volume of the sphere is 179.67 cm^{3}

^{}

**13. If the volume of a sphere is 179.2/3. Find its radius and surface area. **

**Answer**

Given volume of the sphere is 179.2/3

(4/3)Ï€r^{3} = 179.2/3 = 539/3

⇒ (4/3) × (22/7) × r^{3 }= 539/3

⇒ r^{3} = (539 × 3 × 7)/(4 × 22 × 3)

⇒ r^{3} = 49 × 7/8

⇒ r^{3} = (7 × 7 × 7)/(2 × 2 × 2)

Taking cube root on both sides, we get

r = 7/2 = 3.5 cm

Surface area of the sphere = 4r^{2}

**= **(4/3) × (22/7) × (7/2)^{2}

= 22 × 7

= 154 cm^{2}

Hence, the radius and the surface area of the sphere is 3.5 cm and 154 cm^{2} respectively.

**14. A hemispherical bowl has a radius of 3.5 cm. What would be the volume of water it would contain?**

**Answer**

Given radius of the hemispherical bowl, r = 3.5 cm = 7/2 cm

Volume of the hemisphere = (2/3)Ï€r^{3}

= (2/3) × (22/7) × (7/2)^{3}

= 11 × 49/6

= 539/6

= 89. 5/6 cm^{3 }

Hence, the volume of the hemispherical bowl is 89.5/6 cm^{3}.

**15. The water for a factory is stored in a hemispherical tank whose internal diameter is 14 m. The tank contains 50 kilolitres of water. Water is pumped into the tank to fill to its capacity. Find the volume of water pumped into the tank.**

**Answer**

Given internal diameter of the hemispherical tank, d = 14 m

So radius, r = 14/2 = 7 m

Volume of the tank = (2/3)Ï€r^{3}

= (2/3) × (22/7) × (7)^{3}

= 718.667 m^{3}

= 718.67 m^{3} (approx)

= 718.67 kilolitre

Quantity of water in tank = 50 kilolitre

Amount of water to be pumped into the tank = 718.67 - 50 = 668.67 kilolitre.

Hence, the volume of water pumped into the tank is 668.67 kilolitre.

**16. ****The surface area of a solid sphere is 1256 cm². It is cut into two hemispheres. Find the total surface area and the volume of a hemisphere. Take Ï€ = 3.14.**

**Answer**

Given surface area of the sphere = 1256 cm^{2}

4Ï€r^{2} = 1256

⇒ 4 × 3.14 × r^{2} = 1256

⇒ r^{2} = 1256 × /3.14 × 4

⇒ r^{2} = 100

⇒ r = 10 cm

Total surface area of the hemisphere = 3Ï€r^{2}

= 3 × 3.14 × 10^{2}

= 3 × 3.14 × 100

= 942 cm^{2}

Hence, the total surface area of the hemisphere is 942 cm^{2}.

Volume of the hemisphere = (2/3)Ï€r^{3}

= (2/3) × 3.14 × 10^{3}

= (2/3) × 3.14 × 1000

= (2/3) × 3140

= 6280/3

= 2093.1/3 cm^{3}

Hence, the volume of the hemisphere is 2093.1/3 cm^{3}

^{}

**17. Write whether the following statements are true or false. Justify your answer :**

**(i) The volume of a sphere is equal to two-third of the volume of a cylinder whose height and diameter are equal to the diameter of the sphere.**

**(ii) The volume of the largest right circular cone that can be fitted in a cube whose edge is 2r equals the volume of a hemisphere of radius r.**

**(iii) A cone, a hemisphere and a cylinder stand on equal bases and have the same height. The ratio of their volumes is 1 : 2 : 3.**

**Answer**

(i) The volume of a sphere is equal to the two third of the volume of a cylinder whose height and diameter are equal to the diameter of the sphere.

True, as 4/3Ï€r^{3} = 2/3Ï€r^{2}h

= 2/3Ï€r^{2 }× 2r

= 4/3Ï€r^{3}

**(ii)** Let the edge of the cube is 2r.

So radius of cone = r

Height of cone, h = 2r

Volume of cone = (1/3)Ï€r^{2}h

= (1/3)Ï€r^{2 }× 2r

= (2/3)Ï€r^{3}

= Volume of a hemisphere of radius r

Hence the given statement is true.

**(iii)** Let r be radius of cone, hemisphere and cylinder.

So the height of the cone = r

Height of cylinder = r

Volume of cone = (1/3)Ï€r^{2}h

= (1/3)r^{3}

Volume of hemisphere = (2/3)Ï€r^{3}

Volume of cylinder = Ï€r^{2}h = Ï€r^{3}

Ratio of volume of cone, hemisphere and cylinder = (1/3)Ï€r^{3} : (2/3)Ï€r^{3} : r^{3}

= 1/3 : 2/3 : 1

= 1:2:3

Hence, the given statement is true.

**Exercise 17.4**

**Take Ï€ = 22/7 unless stated otherwise.**

**1. The adjoining figure shows a cuboidal block of wood through which a circular cylindrical hole of the biggest size is drilled. Find the volume of the wood left in the block.**

**Answer**

Given diameter of the hole, d = 30 cm

radius of the hole, r = d/2 = 30/2 = 15 cm

Height of the cylindrical hole, h = 70 cm

Volume of the cuboidal block = *l*bh

= 70 × 30 × 30

= 63000 cm^{3}

Volume of cylindrical hole = r^{2}h

= (22/7) × 15^{2 }× 70

= 22 × 225 × 10

= 49500 cm^{3}

Volume of the wood left in the block = 63000 - 49500 = 13500 cm^{3}

Hence, the volume of the wood left in the block is 13500 cm^{3}.

**2. ****The given figure shows a solid trophy made of shining glass. If one cubic centimetre of glass costs Rs 0.75, find the cost of the glass for making the trophy.**

**Answer**

Given diameter of the hole, d = 30 cm

radius of the hole, r = d/2 = 30/2 = 15 cm

Height of the cylindrical hole, h = 70 cm

Volume of the cuboidal block = *l*bh

= 70 × 30 × 30

= 63000 cm^{3}

Volume of cylindrical hole = Ï€r^{2}h

= (22/7) × 15^{2 }× 70

= 22 × 225 × 10

= 49500 cm^{3}

Volume of the wood left in the block = 63000 - 49500 = 13500 cm^{3}

Hence the volume of the wood left in the block is 13500 cm^{3}.

**3. ****From a cube of edge 14 cm, a cone of maximum size is carved out. Find the volume of the remaining material.**

**Answer**

Given edge of the cube, a = 14 cm

Radius of the cone, r = 14/2 = 7 cm

Height of the cone, h = 14 cm

Volume of the cube = a^{3}

= 14^{3}

= 14 × 14 × 14

= 2744 cm^{3}

Volume of the cone = (1/3)Ï€r^{2}h

= (1/3) × (22/7) × 7^{2 }× 14

= 22 × 7 × 14/3

= 2156/3 cm^{3}

Volume of the remaining material = Volume of the cube - Volume of the cone

= (2744 – 2156)/3

= (3 × 2744 - 2156)/3

= (8232 – 2156)/3

= 6076/3

= 2025.1/3 cm^{3}

Hence the volume of the remaining material is 2025.1/3 cm^{3}

**4. A cone of maximum volume is curved out of a block of wood of size 20 cm ****×**** 10 cm ****×**** 10 cm. Find the volume of the remaining wood.**

**Answer**

Given dimensions of the block of wood = 20 cm × 10 cm × 10 cm

Volume of the block of wood = 20 × 10× 10 = 2000 cm^{3} **[Volume = lbh]**

Diameter of the cone, d = 10 cm

Radius of the cone, r = d/2 = 10/2 = 5 cm

Height of the cone, h = 20 cm

Volume of the cone = (1/3)Ï€r^{2}h

= (1/3) × (22/7) × 5^{2 }× 20

= (22 × 25 × 20)/(3 × 7)

= 11000/21 cm^{3}

Volume of the remaining wood = Volume of block of wood – Volume of cone

= (2000 – 11000)/21

= (21×2000 - 11000)/21

= (42000 - 11000)/21

= 31000/21

= 1476.19 cm^{3}

Hence, the volume of the remaining wood is 1476.19 cm^{3}.

**5. 16 glass spheres each of radius 2 cm are packed in a cuboidal box of internal dimensions 16 cm × 8 cm ****×**** 8 cm and then the box is filled with water. Find the volume of the water filled in the box.**

**Answer**

Given dimensions of the box = 16 cm × 8 cm × 8 cm

So volume of the box = *l*bh = 16 × 8 × 8 = 1024 cm^{3}

Radius of the glass sphere, r = 2 cm

Volume of the sphere = (4/3)Ï€r^{3}

= (4/3) × (22/7) × 2^{3}

= (4 × 22 × 8)/(3 × 7)

= 704/21

Volume of 16 spheres = (16 × 704)/21 = 11264/21 = 536.38 cm^{3}

Volume of water filled in the box = Volume of the box – Volume of 16 spheres

= 1024 – 536.38

= 487.62 cm^{3}

Hence, the volume of the water filled in the box is 487.62 cm^{3}.

**6. ****A pen stand made of wood is in the shape of a cuboid with four conical depressions to hold pens. The dimensions of the cuboid are 15 cm by 10 cm by 3.5 cm. The radius of each of the depression is 0.5 cm and the depth is 1.4 cm. Find the volume of the wood in the entire stand, correct to 2 decimal places.**

**Answer**

Dimensions of the cuboid = 15 cm × 10 cm × 3.5 cm

Volume of the cuboid = 15 × 10 × 3.5 = 525 cm^{3}

Radius of each depression, r = 0.5 cm

Depth, h = 1.4 cm

Volume of conical depression = (1/3)Ï€r^{2}h

= (1/3) × (22/7) × 0.5^{2 }× 1.4

= 22 × 0.25 × 1.4/21

= 7.7/21 cm^{3}

Volume of 4 such conical depressions = (4 × 7.7)/21

= 1.467 cm^{3}

Volume of wood in the stand = Volume of the cuboid - Volume of 4 conical depressions

= 525 - 1.467

= 523.533

= 523.53 cm^{3}

Hence the volume of the wood in the stand is 523.53 cm^{3}.

**7. A cubical block of side 7 cm is surmounted by a hemisphere. What is the greatest diameter that the hemisphere can have? Also, find the surface area of the solid.**

**Answer**

Given edge of the cube, a = 7 cm

Diameter of the hemisphere, d = 7 cm

Radius, r = d/2 = 7/2 = 3.5 cm

Surface area of the hemisphere = 2Ï€r^{2}

= 2 × (22/7) × 3.5^{2}

= 44 × 12.25/7

= 539/7

= 77 cm^{2}

Surface area of the cube = 6a^{2}

= 6 × 7^{2}

= 6 × 49

= 294 cm^{2}

Surface area of base of hemisphere = Ï€r^{2}

= (22/7) × 3.5^{2}

= 22 × 12.25/7

= 38.5 cm^{2}

Surface area of the solid = surface area of the cube + surface area of hemisphere – surface area of the base of hemisphere

= 294 + 77 - 38.5

= 332.5 cm^{2}

Hence, the surface area of the solid is 332.5 cm^{2}.

**8. ****A wooden article was made by scooping out a hemisphere from each end of a solid cylinder (as shown in the given figure). If the height of the cylinder is 10 cm and its base is of radius 3.5 cm, find the total surface area of the article.**

**Answer**

Given height of the cylinder, h = 10 cm

Radius of the cylinder, r = 3.5 cm

Radius of the hemisphere = 3.5 cm

Total surface area of the article = curved surface area of the cylinder + curved surface area of 2 hemispheres

= 2Ï€rh + 2 × 2Ï€r^{2}

= 2Ï€r(h + 2r)

= 2 × (22/7) × 3.5 × (10 + 2×3.5)

= (154/7) × (10 + 7)

= 22 × 17

= 374 cm^{2}

Hence, the total surface area of the article is 374 cm^{2}.

**9. ****A toy is in the form of a cone of radius 3.5 cm mounted on a hemisphere of same radius. If the total height of the toy is 15.5 cm, find the total surface area of the toy.**

**Answer**

Given radius of the cone, r = 3.5 cm

Radius of hemisphere, r = 3.5 cm

Total height of the toy = 15.5 cm

Height of the cone = 15.5 – 3.5 = 12 cm

Slant height of the cone, *l *= √(h^{2 }+ r^{2})

*l *= √(12^{2 }+ 3.5^{2})

*⇒ **l *= √(144 + 12.25)

*⇒ **l *= √(156.25)

*⇒ **l *= 12.5 cm

Total surface area of the toy = curved surface area of cone + curved surface area of the hemisphere

= Ï€r*l* + 2Ï€r^{2}

= Ï€r(*l + *2r)

= (22/7) × 3.5 × (12.5 + 2 × 3.5)

= (77/7) × (12.5 + 7)

= 11 × 19.5

= 214.5 cm^{2}

Hence the total surface area of the toy is 214.5 cm^{2}.

**10. ****A circus tent is in the shape of a cylinder surmounted by a cone. The diameter of the cylindrical portion is 24 m and its height is 11 m. If the vertex of the cone is 16 m above the ground, find the area of the canvas used to make the tent.**

**Answer**

Given diameter of the cylindrical part of tent, d = 24 m

Radius, r = d/2 = 24/2 = 12 m

Height of the cylindrical part, H = 11 m

Since vertex of cone is 16 m above the ground, height of cone, h = 16 - 11

h = 5 m

Slant height of the cone, *l* = √(h^{2 }+ r^{2})

*l *= √(5^{2 }+ 12^{2})

*⇒ **l *= √(25 + 144)

*⇒ **l *= √(169)

*⇒ **l *= 13 m

Radius of cone, r = 12 m

Area of canvas used to make the tent = curved surface area of the cylindrical part + curved surface area of the cone.

Area of canvas used to make the tent = 2Ï€rH + Ï€r*l*

= Ï€r(2H + *l*)

= (22/7) × 12 × (2 × 11 + 13)

= (264/7) × (22 + 13)

= (264/7) × 35

= 264 × 5

= 1320 m^{2}

Hence, the area of canvas used to make the tent is 1320 m^{2}.

**11. ****An exhibition tent is in the form of a cylinder surmounted by a cone. The height of the tent above the ground is 85 m and the height of the cylindrical part is 50 m. If the diameter of the base is 168 m, find the quantity of canvas required to make the tent. Allow 20% extra for folds and stitching. Give your answer to the nearest m².**

**Answer**

Given height of the tent above the ground = 85 m

Height of the cylindrical part, H = 50 m

height of the cone, h = 85 - 50

h = 35 m

Diameter of the base, d = 168 m

Radius of the base of cylindrical part, r = d/2 = 168/2 = 84 m

Radius of cone, r = 84 m

Slant height of the cone, *l* = √(h^{2 }+ r^{2})

*l *= √(35^{2 }+ 84^{2})

*⇒ **l *= √(1225 + 7056)

*⇒ **l *= √(8281)

*⇒ **l *= 91 m

Surface area of tent = curved surface area of cylinder + curved surface area of cone

= 2Ï€rH + Ï€r*l*

= Ï€r(2H + *l*)

= (22/7) × 84 × (2 × 50 + 91)

= (22/7) × 84 × (100 + 91)

= ((22 × 84)/7) × 191

= (1848/7) × 191

= 264 × 191

= 50424 m^{2}

Adding 20% extra for folds and stitches,

Area of canvas = 50424 + 20% of 50424

= 50424 + (20/100) × 50424

= 50424 + 0.2 × 50424

= 50424 + 10084.8

= 60508.8 m^{2}

= 60509 m^{2}

Hence, the quantity of canvas required to make the tent is 60509 m^{2}.

**12. ****From a solid cylinder of height 30 cm and radius 7 cm, a conical cavity of height 24 cm and of base radius 7 cm is drilled out. Find the volume and the total surface of the remaining solid.**

**Answer**

Given height of the cylinder, H = 30 cm

Radius of the cylinder, r = 7 cm

Height of cone, h = 24 cm

Radius of cone, r = 7 cm

Slant height of the cone, *l* = √(h^{2 }+ r^{2})

*l *= √(24^{2 }+ 7^{2})

*⇒ **l *= √(576 + 49)

*⇒ **l *= √(625)

*⇒ **l *= 25 cm

Volume of the remaining solid = Volume of the cylinder – Volume of the cone

= Ï€r^{2}H – (1/3)Ï€r^{2}h

= Ï€r^{2}(H - h/3)

= (22/7) × 7^{2 }× (30 - 24/3)

= (22 × 7) × (30 - 8)

= (154) × (22)

= 3388 cm^{3}

Volume of the remaining solid is 3388 cm^{3}.

Total surface area of the remaining solid = Curved surface area of cylinder + surface area of top of the cylinder + curved surface area of the cone

Total surface area of the remaining solid = 2Ï€rH + Ï€r^{2} + Ï€r*l*

= Ï€r(2H + r +* l*)

*= (*22/7) × 7(2 × 30 + 7 + 25)

= 22 × (60 + 32)

= 22 × 92

= 2024 cm^{2}

Hence, the total surface area of the remaining solid is 2024 cm^{2}.

**13. ****The adjoining figure shows a wooden toy rocket which is in the shape of a circular cone mounted on a circular cylinder. The total height of the rocket is 26 cm, while the height of the conical part is 6 cm. The base of the conical portion has a diameter of 5 cm, while the base diameter of the cylindrical portion is 3 cm. If the conical portion is to be painted green and the cylindrical portion red, find the area of the rocket painted with each of these colours.**

**Also, find the volume of the wood in the rocket. Use Ï€ = 3.14 and give answers correct to 2 decimal places.**

**Answer**

**(i) **Given height of the rocket = 26 cm

Height of the cone, H = 6 cm

Height of the cylinder, h = 26 - 6 = 20 cm

Diameter of the cone = 5 cm

Radius of the cone, R = 5/2 = 2.5 cm

Diameter of the cylinder = 3 cm

Radius of the cylinder, r = 3/2 = 1.5 cm

Slant height of cone, *l* = √(H^{2 }+ r^{2})

*⇒ **l *= √(6^{2 }+ 2.5^{2})

*⇒ **l *= √(36 + 6.25)

*⇒ **l *= √(42.25)

*⇒ **l *= 6.5 cm

Curved surface area of the cone = Ï€R*l*

= 3.14 × 2.5 × 6.5

= 51.025 cm^{2}

Base area of cone = Ï€R^{2}

= 3.14 × 2.5^{2}

= 3.14 × 6.25

= 19.625 cm^{2}

Curved surface area of the cylinder = 2Ï€rh

= 2 × 3.14 × 1.5 × 20

= 188.4 cm^{2}

Base area of cylinder = Ï€r^{2}

= 3.14 × 1.5^{2}

= 3.14 × 2.25

= 7.065 cm^{2}

Total surface area of conical portion to be painted green = Curved surface area of the cone + Base area of cone - Base area of cylinder

= 51.025 + 19.625 – 7.065

= 63.585 cm^{2}

= 63.59 cm^{2}

Hence, the area of the rocket painted with green colour is 63.59 cm^{2}.

Total surface area of the cylindrical portion to be painted red = Curved surface area of the cylinder + Base area of cylinder

= 188.4 + 7.065

= 195.465 cm^{2}

= 195.47 cm^{2}

Hence the area of the rocket painted with red colour is 195.47 cm^{2}.

**(ii)** Volume of wood in the rocket = Volume of cone + Volume of cylinder

= (1/3)Ï€R^{2}H + Ï€r^{2}h

= Ï€(R^{2}H/3) + r^{2}h)

= 3.14 × ((2.5^{2}×6/3) + (1.5^{2}×20))

= 3.14 × ((6.25×2) + (2.25 × 20))

= 3.14 × (12.5 + 45)

= 3.14 × 57.5

= 180.55 cm^{3}

Hence, the volume of the wood in the rocket is 180.55 cm^{3}.

**14. The adjoining figure shows a hemisphere of radius 5 cm surmounted by a right circular cone of base radius 5 cm. Find the volume of the solid if the height of the cone is 7 cm. Give your answer correct to two places of decimal.**

**Answer**

Given radius of the hemisphere, r = 5 cm

Radius of cone, r = 5 cm

Height of the cone, h = 7 cm

Volume of the solid = Volume of the hemisphere + Volume of the cone

= (2/3)Ï€r^{3} + (1/3)Ï€r^{2}h

= (1/3)Ï€r^{2}(2r + h)

= (1/3) × (22/7) × 5^{2}(2×5 + 7)

= (22/21) × 25(10 + 7)

= (22/21) × 25 × 17

= 445.238 cm^{3}

= 445.24 cm^{3}

Hence, the volume of the solid is 445.24 cm^{3}.

**15. A boy is made in the form of a hemisphere surmounted by a right cone whose circular base coincides with the plane surface of the hemisphere. The radius of the base of the cone is 3.5 metres and its volume is 2/3 of the hemisphere. Calculate the height of the cone and the surface area of the buoy correct to 2 places of decimal.**

**Answer**

Given radius of the cone, r = 3.5 cm

Radius of hemisphere, r = 3.5 cm = 7/2 cm

Volume of hemisphere = (2/3)Ï€r^{3}

= (2/3) × (22/7) × (7/2)^{3}

= (2/3) × (22/7) × (7/2) × (7/2) × (7/2)

= (22/3) × (7/2) × (7/2)

= 11 × 49/6

= 539/6 m^{3}

Volume of cone = 2/3 of volume of hemisphere

= (2/3) × 539/6

= 539/9 m^{3}

Volume of cone = (1/3)Ï€r^{2}h

(1/3)Ï€r^{2}h = 539/9

⇒ (1/3) × (22/7) × (7/2)^{2 }× h = 539/9

⇒ h = 539 × 3 × 2/9 × 11 × 7

⇒ h = 14/3

⇒ h = 4.667

⇒ h = 4.67 m

Hence, the height of the cone is 4.67 m.

Slant height of cone, *l* = √(h^{2 }+ r^{2})

= √((14/3)^{2 }+ (7/2)^{2})

= √((196/9) + (49/4))

= √((784/36) + (441/36))

= √(1225/36)

= 35/6 m

Surface area of the buoy = Surface area of cone + surface area of the hemisphere

= Ï€r*l* + 2Ï€r^{2}

= Ï€r(*l*+ 2r)

= (22/7) × (7/2) × ((35/6) + 2 × (7/2))

= 11 × ((35/6) + 7)

= 11 × (5.8333 + 7)

= 11 × (12.8333)

= 141.166 m^{2}

= 141.17 m^{2}

Hence, the Surface area of the buoy is 141.17 m^{2}.

**16. A circular hall (big room) has a hemispherical roof. The greatest height is equal to the inner diameter, find the area of the floor, given that the capacity of the hall is 48510 m³.**

**Answer**

Given radius of the cone, r = 3.5 cm

Radius of hemisphere, r = 3.5 cm = 7/2 cm

Volume of hemisphere = (2/3)Ï€r^{3}

= (2/3) × (22/7) × (7/2)^{3}

= (2/3) × (22/7) × (7/2) × (7/2) × (7/2)

= (22/3) × (7/2) × (7/2)

= 11 × 49/6

= 539/6 m^{3}

Volume of cone = 2/3 of volume of hemisphere

= (2/3) × 539/6

= 539/9 m^{3}

Volume of cone = (1/3)Ï€r^{2}h

(1/3)Ï€r^{2}h = 539/9

⇒ (1/3) × (22/7) × (7/2)^{2 }× h = 539/9

⇒ h = 539 × 3 × 2/9 × 11 × 7

⇒ h = 14/3

⇒ h = 4.667

⇒ h = 4.67 m

Hence, the height of the cone is 4.67 m.

Slant height of cone, *l* = √(h^{2 }+ r^{2})

= √((14/3)^{2 }+ (7/2)^{2})

= √((196/9) + (49/4))

= √((784/36) + (441/36))

= √(1225/36)

= 35/6 m

Surface area of the buoy = Surface area of cone + surface area of the hemisphere

= Ï€r*l* + 2Ï€r^{2}

= Ï€r(*l*+ 2r)

= (22/7) × (7/2) × ((35/6) + 2 × (7/2))

= 11 × ((35/6) + 7)

= 11 × (5.8333 + 7)

= 11 × (12.8333)

= 141.166 m^{2}

= 141.17 m^{2}

Hence, the Surface area of the buoy is 141.17 m^{2}.

**17. A building is in the form of a cylinder surmounted by a hemisphere valted dome and contains 41 (19/21) m ^{3}of air. If the internal diameter of dome is equal to its total height above the floor, find the height of the building.**

**Answer**

Let the radius of the dome be r.

Internal diameter = 2r

Given internal diameter is equal to total height.

Total height of the building = 2r

Height of the hemispherical area = r

So height of cylindrical area, h = 2r - r = r

Volume of the building = Volume of cylindrical area + volume of hemispherical area

= Ï€r^{2}h + (2/3)Ï€r^{3}

= Ï€r^{3}+ (2/3)Ï€r^{3} **[∵ h = r]**

= Ï€r^{3 }(1 + 2/3)

= Ï€r^{3 }(3 + 2)/3

= (5/3)Ï€r^{3}

Given,

Volume of the building = 41(19/21) = 880/21

⇒ (5/3)Ï€r^{3 }= 880/21

⇒ (5/3) × (22/7) × r^{3 }= 880/21

⇒ r^{3 }= 880 × 3 × 7/(5 × 22 × 21)

⇒ r^{3 }= 880/110

⇒ r^{3 }= 8

Taking cube root

r = 2 m

Height of the building = 2r = 2 × 2 = 4 m

Hence the height of the building is 4 m.

**18. A rocket is in the form of a right circular cylinder closed at the lower end and surmounted by a cone with the same radius as that of the cylinder. The diameter and the height of the cylinder are 6 cm and 12 cm respectively. If the slant height of the conical portion is 5 cm, find the total surface area and the volume of the rocket. (Use Ï€ = 3.14).**

**Answer**

Given diameter of the cylinder = 6 cm

Radius of the cylinder, r = 6/2 = 3 cm

Height of the cylinder, H = 12 cm

Slant height of the cone, *l *= 5 cm

Radius of the cone, r = 3 cm

Height of the cone, h = √(*l ^{2 }*- r

^{2})

⇒ h = √(*5 ^{2 }*- 3

^{2})

⇒ h = √(25 - 9)

⇒ h = √16

⇒ h = 4 cm

Total surface area of the rocket = curved surface area of cylinder + base area of cylinder + curved surface area of cone

= 2Ï€rH + Ï€r^{2 }+ Ï€r*l*

= Ï€r(2H + r + *l*)

= 3.14 × 3 × (2×12 + 3 + 5)

= 3.14 × 3 × (24 + 3 + 5)

= 3.14 × 3 × 32

= 301.44 cm^{2}

Hence, the Total surface area of the rocket is 301.44 cm^{2}.

Volume of the rocket = Volume of the cone + volume of the cylinder

= (1/3)Ï€r^{2}h + Ï€r^{2}H

= Ï€r^{2}((h/3) + H)

= 3.14 × 3^{2 }× ((4/3) + 12)

= 3.14 × 9 × ((4 + 36)/3)

= 3.14 × 9 × (40/3)

= 3.14 × 3 × 40

= 376.8 cm^{3}

Hence, the volume of the rocket is 376.8 cm^{3}.

**19. The adjoining figure represents a solid consisting of a right circular cylinder with a hemisphere at one end and a cone at the other. Their common radius is 7 cm. The height of the cylinder and the cone are each of 4 cm. Find the volume of the solid.**

**Answer**

Given common radius, r = 7 cm

Height of the cone, h = 4 cm

Height of the cylinder, H = 4 cm

Volume of the solid = Volume of the cone + Volume of the cylinder + Volume of the hemisphere

= (1/3)Ï€r^{2}h + Ï€r^{2}H + (2/3)Ï€r^{3}

= Ï€r^{2}[(h/3) + H + (2r/3)]

= (22/7) × 7^{2 }× [(4/3) + 4 + (2 × 7)/3]

= 22 × 7 × ((4 + 12 + 14)/3)

= 22 × 7 × 30/3

= 1540 cm^{3}

Hence, the volume of the solid is 1540 cm^{3}.

**20.** **A solid is in the form of a right circular cylinder with a hemisphere at one end and a cone at the other end. Their common diameter is 3.5 cm and the height of the cylindrical and conical portions are 10 cm and 6 cm respectively. Find the volume of the solid. (Take Ï€ = 3.14)**

**Answer**

Given height of the cylinder, H = 10 cm

Height of the cone, h = 6 cm

Common diameter = 3.5 cm

Common radius, r = 3.5/2 = 1.75 cm

Volume of the solid = Volume of the cone + Volume of the cylinder + Volume of the hemisphere

= (1/3)Ï€r^{2}h + Ï€r^{2}H + (2/3Ï€r^{3}

= Ï€r^{2}((h/3) + H + (2r/3))

= 3.14 × 1.75^{2 }× ((6/3) + 10 + (2 × 1.75)/3)

= 3.14 × 3.0625 × (2 + 10 + 1.167)

= 3.14 × 3.0625 × 13.167

= 9.61625 × 13.167

= 126.617 cm^{3}

= 126.62 cm^{3}

Hence, the volume of the solid is 126.62 cm^{3}.

**21. ****A toy is in the shape of a right circular cylinder with a hemisphere on one end and a cone on the other. The height and radius of the cylindrical part are 13 cm and 5 cm respectively. The radii of the hemispherical and conical parts are the same as that of the cylindrical part. Calculate the surface area of the toy if the height of the conical part is 12 cm.**

**Answer**

Given height of the cylinder, H = 13 cm

Radius of the cylinder, r = 5 cm

Radius of the hemisphere, r = 5 cm

Height of the cone, h = 12 cm

Radius of the cone, r = 5 cm

Slant height of the cone, *l* = √(h^{2 }+ r^{2})

= √(12)^{2 }+ (5)^{2})

= √(144 + 25)

= √169

= 13 cm

Surface area of the toy** = **curved surface area of cylinder + curved surface area of hemisphere + curved surface area of cone

= 2Ï€rH + 2Ï€r^{2 }+ Ï€r*l*

= Ï€r(2H + 2r + *l*)

= (22/7) × 5(2×13 + 2×5 + 13)

= (110/7) × (26 + 10 + 13)

= (110/7) × 49

= 110 × 7

= 770 cm^{2}

Hence the surface area of the toy is 770 cm^{2}.

**22. The adjoining figure shows a model of a solid consisting of a cylinder surmounted by a hemisphere at one end. If the model is drawn to a scale of 1 : 200, find**

**(i) the total surface area of the solid in Ï€ m².**

**(ii) the volume of the solid in Ï€ litres.**

**Answer**

**(i)** In the given figure,

Height of cylindrical portion (h) = 8 cm

Radius (r) = 3 cm

Scale = 1 : 200

Total surface area = 2Ï€r^{2} **+** 2Ï€rh

= 2Ï€r(r + h) cm^{2}

= 2 × Ï€ × 3[3 + 8] cm^{2}

= 6Ï€ × 11

= 66Ï€ cm^{2}

∴ Surface area of the solid = 66Ï€ × (200)2/1 cm^{2}

= 66Ï€ × 40000 cm^{2}

= (66 × 40000)/(100 × 100) Ï€

= 264Ï€ m^{2}

**(ii)** And volume in** = **Ï€ litres **(of model)**

= 2/3 Ï€r^{3} + Ï€r^{2}h

= Ï€r^{2 }(2/3r + h) cm^{3 }

= Ï€ × (3)^{2} (2/3 × 3 + 8) cm^{3}

= 9Ï€ (2 + 8)

= 90Ï€ cm^{3}

Scale = 1 : 200

∴ Capacity = 90Ï€ × (200)^{3} cm^{3}

= 90Ï€ × 8000000 cm^{3}

= 720000000Ï€ cm^{3}

= (720000000Ï€)/(100 × 100 × 100)

= 720Ï€ m^{3}

= 720 Ï€ × 1000 litres

= 720000Ï€ litres

**Exercise 17.5**

**1. The diameter of a metallic sphere is 6 cm. The sphere is melted and drawn into a wire of uniform cross - section. If the length of the wire is 36 m, find its radius.**

**Answer:**

Diameter of metallic sphere = 6 cm

Radius (r) = 6/2 = 3 cm

Volume = 4/3 Ï€r^{3}

= 4/3 × Ï€ × (3)^{3} cm^{3}

= 4/3 × Ï€ × 3 × 3 × 3 cm^{3} = 36Ï€ cm^{3}

∴ Volume of wire = 36Ï€ cm^{3 }

Length of wire (h) = 36 m

Let r be the radius of the wire

∴ Ï€r^{2}h = 36 Ï€

⇒ r^{2} × 36 × 100 = 36

⇒ r^{2} = 1/100 = (1/10)^{2}

⇒ r = 1/10 cm = 1 mm

**2.** **The radius of a sphere is 9 cm. It is melted and drawn into a wire of diameter 2 mm. Find the length of the wire in metres.**

**Answer:**

Radius of the sphere, r = 9 cm

Volume of the sphere, V = 4/3 Ï€ × (9)^{3} cm^{3}

= 4/3 Ï€ × 9 × 9 × 9 cm^{3}

= 972Ï€ cm^{3}

Diameter of the wire = 2 mm

∴ Radius (r) = 2/2

= 1 mm

= 1/10 cm

Let h be the length of wire then/

Ï€r^{2}h = 972Ï€

⇒ 1/10 × 1/10 × h = 972

⇒ h = 972 × 10 × 10

⇒ h = 97200 cm = 972 m

length of wire = 972 m

Hence the length of the wire is 972 m.

**3. ****A solid metallic hemisphere of radius 8 cm is melted and recasted into right circular cone of base radius 6 cm. Determine the height of the cone.**

**Answer**

Given radius of the hemisphere, r = 8 cm

Volume of the hemisphere, V = (2/3)Ï€r^{3}

= (2/3) × 8^{3}

= (1024/3)Ï€ cm^{3}

Radius of cone, R = 6 cm

Since hemisphere is melted and recasted into a cone, the volume remains the same.

Volume of the cone, (1/3)Ï€R^{2}h = (1024/3)Ï€

⇒ (1/3) × Ï€ × 6^{2 }× h = (1024/3)Ï€

⇒ 36h = 1024

⇒ h = 1024/36 = 28.44 cm

Hence the height of the cone is 28.44 cm.

**4. ****A rectangular water tank of base 11 m x 6 m contains water upto a height of 5 m. if the water in the tank is transferred to a cylindrical tank of radius 3.5 m, find the height of the water level in the tank.**

**Answer**

Given dimensions of the rectangular water tank = 11 m × 6 m

Height of water in tank = 5 m

Volume of water in tank = 11 × 6 × 5 = 330 m^{3}

Radius of the cylindrical tank, r = 3.5 m

Volume of cylindrical tank = Ï€r^{2}h

Ï€r^{2}h = 330

⇒ (22/7) × 3.5^{2 }× h = 330

⇒ (22/7) × 12.25 × h = 330

⇒ h = 330 × 7/22 × 12.25 = 8.57 m

Hence the height of the water level in the tank is 8.57 m.

**5. The rain water from a roof of dimensions 22 m x 20 m drains into a cylindrical vessel having diameter of base 2 m and height; 3.5 m. If the rain water collected from the roof just fill the cylindrical vessel, then find the rainfall in cm.**

**Answer**

Given dimensions of the cylindrical vessel = 22 m × 20 m

Let the rainfall be x cm.

Volume of water = (22 × 20 × x)m^{3}

Diameter of the cylindrical base = 2 m

So radius of the cylindrical base = 2/2 = 1 m

Height of the cylindrical base, h = 3.5 m

Volume of cylindrical vessel = Ï€r^{2}h

= (22/7) × 1^{2 }× 3.5

= 11 m^{3}

Since the rain water collected from the roof just fill the cylindrical vessel, the volumes are equal.

22 × 20 × x = 11

x = 11/22 × 20

= 1/40 m

= (1/40) × 100 cm

= 2.5 cm

Hence the rainfall is 2.5 cm.

**6.** **The volume of a cone is the same as that of the cylinder whose height is 9 cm and diameter 40 cm. Find the radius of the base of the cone if its height is 108 cm.**

**Answer**

Diameter of a cylinder = 40 cm

Radius of the cylinder, r = 40/2 = 20 cm

Height (h) = 9 cm

∴ Volume = Ï€r^{2}h

= Ï€ × 20 × 20 × 9 cm^{3 }

= 3600Ï€ cm^{3}

Now volume of cone = 3600Ï€ cm^{3 }

Height of the cone = 108 cm

Hence the radius of the cone is 10 cm.

**7.** **Eight metallic spheres, each of radius 2 cm, are melted and cast into a single sphere. Calculate the radius of the new (single) sphere.**

**Answer**

Given radius of each sphere, r = 2 cm

Volume of a sphere = (4/3)Ï€r^{3}

= (4/3)×Ï€ × 2^{3}

= (4/3)×Ï€ × 8

= (32/3)Ï€ cm^{3}

Volume of 8 spheres = 8 × (32/3)Ï€

= (256/3)Ï€ cm^{3}

Let R be radius of new sphere.

Volume of the new sphere = (4/3)Ï€R^{3}

Since 8 spheres are melted and casted into a single sphere, volume remains same.

(4/3)Ï€R^{3} = (256/3)Ï€

⇒4R^{3} = 256

⇒R^{3} = 256/4 = 64

Taking cube root

⇒ R = 4 cm

Hence the radius of the new sphere is 4 cm.

**8**. **A metallic disc, in the shape of a right circular cylinder, is of height 2.5 mm and base radius 12 cm. Metallic disc is melted and made into a sphere. Calculate the radius of the sphere.**

**Answer**

Height of disc cylindrical shaped = 2.5 mm

And base radius = 12 cm

Volume of the disc = Ï€r^{2}h

= Ï€ × 12 × 12 × 2.5/10 cm

= 144Ï€ × 25/100

= 36Ï€ cm^{3}

Now volume of sphere = 36Ï€ cm^{3}

∴ Radius = (Volume/(4/3 **×** Ï€))^{1/3}

= (36Ï€** × **3)/(4 **× **Ï€)^{1/3}

= (27)^{1/3}

= 3 cm

**9. ****Two spheres of the same metal weigh 1 kg and 7 kg. The radius of the smaller sphere is 3 cm. The two spheres are melted to form a single big sphere. Find the diameter of the big sphere.**

**Answer**

For same material, density will be same.

Density = mass/Volume

Mass of the smaller sphere, m_{1} = 1 kg

Mass of the bigger sphere, m_{2} = 7 kg

The spheres are melted to form a new sphere.

So the mass of new sphere, m_{3} = 1 + 7 = 8 kg

Density of smaller sphere = density of new sphere

Let V_{1} be volume of smaller sphere and V_{3} be volume of bigger sphere.

m_{1}/V_{1 }= m_{3}/V_{3}

⇒ 1/V_{1 }= 8/V_{3}

⇒ V_{1}/V_{3} = 1/8 **…(i)**

Given radius of the smaller sphere, r = 3 cm

V_{1} = (4/3)Ï€r^{3}

⇒ V_{1} = (4/3) Ï€× 3^{3}

⇒ V_{1} = 36Ï€

Let R be radius of new sphere.

V_{3} = (4/3)Ï€R^{3}

⇒ V_{1}/ V_{3 }= 36 ÷ (4/3)Ï€R^{3}

⇒ V_{1}/ V_{3 }= 27/R^{3} **…(ii)**

From (i) and (ii)

1/8 = 27/R^{3}

⇒ R^{3 }= 27 × 8 = 216

Taking cube root on both sides,

R = 6 cm

So diameter of the new sphere = 2R = 2 × 6 = 12 cm

Hence diameter of the new sphere is 12 cm.

**10. A hollow copper pipe of inner diameter 6 cm and outer diameter 10 cm is melted and changed into a solid circular cylinder of the same height as that of the pipe. Find the diameter of the solid cylinder.**

**Answer**

Given inner diameter of the pipe = 6 cm

So inner radius, r = 6/2 = 3 cm

Outer diameter = 10 cm

Outer radius, R = 10/2 = 5 cm

Let h be the height of the pipe.

Volume of pipe = Ï€(R^{2 }- r^{2})h

= Ï€(5^{2 }- 3^{2}) × h

= Ï€h(25 - 9)

= Ï€R^{2}h

16 = R^{2}

⇒ R = 4

∴ Diameter of solid cylinder = 4 × 2 = 8 cm

**11. A solid sphere of radius 6 cm is melted into a hollow cylinder of uniform thickness. If the external radius of the base of the cylinder is 4 cm and height is 72 cm, find the uniform thickness of the cylinder.**

**Answer**

Given radius of the sphere, r = 6 cm

Volume of the sphere = (4/3)Ï€r^{3}

= (4/3) × Ï€×6^{3}

= 288Ï€ cm^{3}

Let r be the internal radius of the hollow cylinder.

External radius of the hollow cylinder, R = 4 cm

Height of hollow cylinder, h = 72 cm

Volume of hollow cylinder = Ï€(R^{2 }- r^{2})h

Since sphere is melted and changed into a hollow cylinder, their volumes remain same.

Ï€(R^{2}- r^{2})h = 288Ï€

⇒ (4^{2}- r^{2}) × 72 = 288

⇒ (4^{2}- r^{2}) = 288/72

⇒ (4^{2}- r^{2}) = 4

⇒ 16 - r^{2} = 4

⇒ r^{2} = 16 - 4

⇒ r^{2} = 12

⇒ r = 2√3 cm

So thickness = R - r = 4 - 2√3

= 4 - 3.464

= 0.536 cm

= 0.54 cm (approx)

Hence, the thickness of the cylinder is 0.54 cm.

**12**. **A hollow metallic cylindrical tube has an internal radius of 3 cm and height 21 cm. The thickness of the metal of the tube is ½ cm. The tube is melted and cast into a right circular cone of height 7 cm. Find the radius of the cone correct to one decimal place.**

**Answer**

Given internal radius of the tube, r = 3 cm

Thickness of the tube = ½ cm = 0.5 cm

External radius of tube = 3 + 0.5 = 3.5 cm

Height of the tube, h = 21 cm

Volume of the tube = Ï€(R^{2 }- r^{2})h

= (3.5^{2 }- 3^{2}) × 21×Ï€

= (12.25 - 9) × 21×Ï€

= (3.25) × 21×Ï€

= 68.25Ï€ cm^{3}

Height of the cone, h = 7 cm

Let r be radius of cone.

Volume of cone = (1/3)Ï€r^{2}h

= (1/3)Ï€r^{2 }× 7

= (7/3)Ï€r^{2}

Since tube is melted and changed into a cone, their volumes remain same.

(7/3)Ï€r^{2 }= 68.25Ï€

⇒ r^{2} = 68.25 × 3/7 = 29.25

Taking square root on both sides

r = 5.4 cm

Hence, the radius of the cone is 5.4 cm.

**13. A hollow sphere of internal and external diameters 4 cm and 8 cm respectively, is melted into a cone of base diameter 8 cm. Find the height of the cone. **

**Answer**

Given internal diameter of hollow sphere = 4 cm

Internal radius, r = 4/2 = 2 cm

External diameter = 8 cm

External radius, R = 8/2 = 4 cm

Volume of the hollow sphere, V = (4/3)Ï€(R^{3}- r^{3})

V = (4/3) Ï€× (4^{3}- 2^{3})

⇒ V = (4/3) Ï€× (64 - 8)

⇒ V = (4/3) Ï€× 56

Base diameter of the cone = 8 cm

Radius, r = 8/2 = 4 cm

Volume of cone = (1/3)Ï€r^{2}h

= (1/3) Ï€× 4^{2 }× h

= (16/3) Ï€× h

Since sphere is melted and changed into a cone, their volumes remain same.

(4/3) Ï€× 56 = (16/3) Ï€× h

⇒ h = 4 × 56/16

⇒ h = 14 cm

Hence, the height of the cone is 14 cm.

**14. A well with inner diameter 6 m is dug 22 m deep. Soil taken out of it has been spread evenly all round it to a width of 5 m to form an embankment. Find the height of the embankment.**

**Answer**

Radius of the well, r = 6/2 = 3 m

Depth of the well, H = 22 m

Volume of the soil dug out of well = Ï€r^{2}H

= 3^{2 }× 22×Ï€

= 198Ï€ m^{3}

Width of the embankment = 5 m

Inner radius of embankment, r = 3 m

Outer radius of embankment, R = 3 + 5 = 8 m

Let h be height of the soil embankment.

Volume of the soil embankment = Ï€(R^{2 }– r^{2})h

= (8^{2 }– 3^{2})Ï€×h

= (64 - 9)Ï€×h

= 55h

Volume of the soil dug out = volume of the soil embankment

198 = 55h

⇒ h = 198/55

⇒ h = 3.6 m

Hence, the height of the soil embankment is 3.6 m.

**15. A cylindrical can of internal diameter 21 cm contains water. A solid sphere whose diameter is 10.5 cm is lowered into the cylindrical can. The sphere is completely immersed in water. Calculate the rise in water level, assuming that no water overflows.**

**Answer**

Radius of the cylindrical can, R = 21/2 cm

Diameter of sphere = 10.5 cm

Radius of the sphere, r = 10.5/2 = 21/4 cm

Let the rise in water level be h.

Rise in volume of water = Volume of sphere immersed

Ï€R^{2}h = (4/3)Ï€r^{3}

⇒ (21/2)^{2}Ï€h = (4/3) ×Ï€ (21/4)^{3}

⇒ (21/2)×(21/2)×h = (4/3)×(21/4)×(21/4)×(21/4)

⇒ h = 21/12

⇒ h = 7/4

⇒ h = 1.75 cm

Hence, the rise in water level is 1.75 cm.

**16. There is water to a height of 14 cm in a cylindrical glass jar of radius 8 cm. Inside the water there is a sphere of diameter 12 cm completely immersed. By what height will the water go down when the sphere is removed?**

**Answer**

Diameter of the sphere = 12 cm

Radius of the sphere, r = 12/2 = 6 cm

When the sphere is removed from the jar, volume of water decreases.

Let h be the height by which water level will decrease.

Volume of water decreased = Volume of the sphere

Ï€R^{2}h = (4/3)Ï€r^{3}

⇒ 8^{2}Ï€h = (4/3)Ï€6^{3}

⇒ h = (4/3) × 6 × 6 × 6/(8×8)

= 18/4 = 9/2 = 4.5 cm

Hence, the height by which water level decreased is 4.5 cm.

**17. ****A vessel in the form of an inverted cone is filled with water to the brim. Its height is 20 cm and diameter is 16.8 cm. Two equal solid cones are dropped in it so that they are fully submerged. As a result, one-third of the water in the original cone overflows. What is the volume of each of the solid cone submerged?**

**Answer**

Diameter of the cone = 16.8 cm

Radius of the cone, r = 16.8/2 = 8.4 cm

Volume of water in the vessel = (1/3)Ï€r^{2}h

= (1/3) ×Ï€× 8.4^{2} × 20

= (1/3) × (22/7) × 8.4 × 8.4 × 20

= 1478.4 cm^{3}

One third of volume of water in the vessel = (1/3)× 1478.4

= 492.8 cm^{3}

One third of volume of water in the vessel = Volume of water over flown

Volume of water over flown = volume of two equal solid cones dropped into the vessel.

Volume of two equal solid cones dropped into the vessel = 492.8 cm^{3}

Volume of one solid cone dropped into the vessel = 492.8/2 = 246.4 cm^{3}

Hence, the volume of each of the solid cone submerged is 246.4 cm^{3}.

**18. ****A solid metallic circular cylinder of radius 14 cm and height 12 cm is melted and recast into small cubes of edge 2 cm. How many such cubes can be made from the solid cylinder?**

**Answer**

Radius of the solid circular cylinder, r = 14 cm

Height, h = 12 cm

Volume of the cylinder = Ï€r^{2}h

= 14^{2 }× 12 ×Ï€

= 196 × 12 ×Ï€

= 2352× Ï€

= 2352 × 22/7

= 7392 cm^{3}

Edge of the cube, a = 2 cm

Volume of cube = a^{3}

= 2^{3} = 8 cm^{3}

Number of cubes made from solid cylinder = 7392/8 = 924.

Hence the number of cubes made from solid cylinder is 924.

**19. How many shots each having diameter 3 cm can be made from a cuboidal lead solid of dimensions 9 cm × 11 cm × 12 cm?**

**Answer**

Given dimensions of the cuboidal solid = 9 cm × 11 cm × 12 cm

Volume of the cuboidal solid = 9 × 11 × 12 = 1188 cm^{3}

Diameter of shot = 3 cm

So radius of shot, r = 3/2 = 1.5 cm

Volume of shot = (4/3)Ï€r^{3}

= (4/3) × Ï€×1.5^{3}

= (4/3) × (22/7) × 1.5^{3}

= 297/21 cm^{3}

Number of shots made from cuboidal lead of solid = 1188 ÷ (297/21)

= 1188 × 21/297 = 84

Hence, the number of shots made from cuboidal lead of solid is 84.

**20**. **How many spherical lead shots of diameter 4 cm can be made out of a solid cube of lead whose edge measures 44 cm?**

**Answer**

Edge of the cube, a = 44 cm

Volume of cube = a^{3}

= 44^{3}

= 85184 cm^{3}

Diameter of shot = 4 cm

So radius of shot, r = 4/2 = 2 cm

Volume of a shot = (4/3)Ï€r^{3}

= (4/3) × (22/7) × 2^{3}

= 704/21 cm^{3}

Number of lead shots made from cube = 85184 ÷ (704/21)

= 85184 × 21/704

= 2541

Hence, the number of shots made from cube is 2541.

**21. Find the number of metallic circular discs with 1.5 cm base diameter and height 0.2 cm to be melted to form a circular cylinder of height 10 cm and diameter 4.5 cm.**

**Answer**

Given height of the circular cylinder, h = 10 cm

Diameter of circular cylinder = 4.5 cm

So radius, r = 4.5/2 = 2.25 cm

Volume of circular cylinder = Ï€r^{2}h

= 2.25^{2 }× 10× Ï€ = 50.625Ï€ cm^{3}

Base diameter of circular disc = 1.5 cm

So radius, r = 1.5/2 = 0.75 cm

Height of the circular disc, h = 0.2 cm

Volume of circular disc = Ï€r^{2}h

= 0.75^{2 }× 0.2×Ï€

= 0.1125Ï€ cm^{3}

Number of circular discs made from cylinder = 50.625Ï€/0.1125Ï€ = 450

Hence, the number of circular discs made from cylinder is** **450.

**22. A solid metal cylinder of radius 14 cm and height 21 cm is melted down and recast into spheres of radius 3.5 cm. Calculate the number of spheres that can be made.**

**Answer**

Given radius of the metal cylinder, r = 14 cm

Height of the metal cylinder, h = 21 cm

Radius of the sphere, R = 3.5 cm

Volume of the metal cylinder = Ï€r^{2}h

= (22/7) × 14^{2 }× 21

= 22 × 2 × 14 × 21

= 12936 cm^{3}

Volume of sphere = (4/3)Ï€R^{3}

= (4/3) × (22/7) × 3.5^{3}

= 11 × 49/3

= 539/3 cm^{3}

Number of spheres that can be made = Volume of the metal cylinder/Volume of sphere

= 12936 ÷ 539/3

= 12936 × 3/539

= 72

Hence, the number of spheres that can be made is 72.

**23. A metallic sphere of radius 10.5 cm is melted and then recast into small cones, each of radius 3.5 cm and height 3 cm. Find the number of cones thus obtained. (2005)**

**Answer**

Given radius of the metallic sphere, R = 10.5 cm

Volume of the sphere = (4/3)Ï€R^{3}

= (4/3)× Ï€× 10.5^{3 }

= 1543.5Ï€ cm^{3}

Radius of cone, r = 3.5 cm

Height of the cone, h = 3 cm

Volume of the cone = (1/3) Ï€r^{2}h

= (1/3)× Ï€ × 3.5^{2 }× 3

= 12.25Ï€ cm^{3}

Number of cones made from sphere = Volume of sphere / volume of cone

= 1543.5Ï€/12.25Ï€

= 126

Hence, the number of cones that can be made is 126.

**24.** **A certain number of metallic cones each of radius 2 cm and height 3 cm are melted and recast in a solid sphere of radius 6 cm. Find the number of cones.**

**Answer**

Given radius of metallic cones, r = 2 cm

Height of cone, h = 3 cm

Volume of cone = (1/3)Ï€r^{2}h

= (1/3) ×Ï€× 2^{2 }× 3

= 4Ï€ cm^{3}

Radius of the solid sphere, R = 6 cm

Volume of the solid sphere = (4/3)Ï€R^{3}

= (4/3)×Ï€×6^{3}

= 4/3 ×Ï€ × 6 × 6 × 6

= 288Ï€ cm^{3}

Number of cones made from sphere = Volume of solid sphere / volume of the cone

= 288Ï€/4Ï€

= 72

Hence, the number of cones that can be made is 72.

**25.** **A vessel is in the form of an inverted cone. Its height is 11 cm and the radius of its top, which is open, is 2.5 cm. It is filled with water upto the rim. When some lead shots, each of which is a sphere of radius 0.25 cm, are dropped into the vessel, 2/5 of the water flows out. Find the number of lead shots dropped into the vessel. **

**Answer**

Given height of the cone, h = 11 cm

Radius of the cone, r = 2.5 cm

Volume of the cone = (1/3)Ï€r^{2}h

= (1/3) ×Ï€ ×2.5^{2 }× 11

= (11/3) ×Ï€ × 6.25 cm^{3}

When lead shots are dropped into vessel, (2/5) of water flows out.

Volume of water flown out = (2/5) × (11/3) × 6.25× Ï€

= (22/15) × 6.25 × Ï€

= (137.5/15)Ï€ cm^{3}

Radius of sphere, R = 0.25 cm = ¼ cm

Volume of sphere = (4/3)Ï€R^{3}

= (4/3) ×Ï€× (1/4)^{3}

= 48Ï€ cm^{3}

Number of lead shots dropped = Volume of water flown out/Volume of sphere

= (137.5/15)Ï€ ÷ 48Ï€

= (137.5/15)Ï€ × Ï€/48

= 137.5 × 48/15

= 440

Hence, the number of lead shots dropped is 440.

**26. The surface area of a solid metallic sphere is 616 cm². It is melted and recast into smaller spheres of diameter 3.5 cm. How many such spheres can be obtained? **

**Answer**

Given surface area of the sphere = 616 cm^{2}

4Ï€R^{2} = 616

⇒ 4 × (22/7)R^{2} = 616

⇒ R^{2} = 616 × 7/4 × 22

⇒ R^{2} = 49

⇒ R = 7

Volume of the solid metallic sphere = (4/3)Ï€R^{3}

= (4/3) ×Ï€× 7^{3}

= (1372/3)Ï€ cm^{3}

Diameter of smaller sphere = 3.5 cm

So radius, r = 3.5/2 = 7/4 cm

Volume of the smaller sphere = (4/3)Ï€r^{3}

= (4/3) ×Ï€× (7/4)^{3}

= (343/48)Ï€ cm^{3}

Number of spheres made = Volume of the solid metallic sphere/ Volume of the smaller sphere

= (1372/3)Ï€ ÷ (343/48)Ï€

= (1372 × 48)/(3 × 343)

= 64

Hence, the number of spheres made is 64.

**27.** **The surface area of a solid metallic sphere is 1256 cm². It is melted and recast into solid right circular cones of radius 2.5 cm and height 8 cm. Calculate(i) the radius of the solid sphere. (ii) the number of cones recast. (Use Ï€ = 3.14).**

**Answer**

**(i)** Given surface area of the solid metallic sphere = 1256 cm^{2}

4Ï€R^{2} = 1256

⇒ 4 × 3.14 × R^{2} = 1256

⇒ R^{2} = 1256/4 × 3.14

⇒ R^{2} = 100

⇒ R = 10

Hence, the radius of solid sphere is 10 cm.

**(ii)** Volume of the solid sphere = (4/3)R^{3}

= (4/3) ×Ï€× 10^{3}

= (4000/3)×Ï€ cm^{3}

= 12560/3 cm^{3}

Radius of the cone, r = 2.5 cm

Height of the cone, h = 8 cm

Volume of the cone = (1/3)Ï€r^{2}h

= (1/3) × 3.14 × 2.5^{2 }× 8

= 157/3 cm^{3}

Number of cones made = Volume of the solid sphere/ Volume of the cone

= (12560/3) ÷ (157/3)

= (12560/3) × (3/157)

= 12560/157

= 80

Hence, the number of cones made is 80.

**28. ****Water is flowing at the rate of 15 km/h through a pipe of diameter 14 cm into a cuboid pond which is 50 m long and 44 m wide. In what time will the level of water in the pond rise by 21 cm?**

**Answer**

Given speed of water flow = 15 km/h

Diameter of pipe = 14 cm

So radius of pipe, r = 14/2 = 7 cm = 0.07 m

Dimensions of cuboidal pond = 50 m × 44 m

Height of water in pond = 21 cm = 0.21 m

So volume of water in pond = 50 × 44 × 0.21

= 462 m^{3}

Volume of water in pipe = Ï€r^{2}h

= 0.07^{2}× h×Ï€

= 0.0049Ï€ h

Volume of water in pond = Volume of water in pipe

462 = 0.0049Ï€ h

⇒ h = 462/0.0049Ï€

⇒ h = (462 × 7)/(0.0049 × 22)

⇒ h = 30000 m = 30 km **[1 km = 1000 m]**

Speed = distance/ time

Time = Distance/speed = 30/15 = 2 hr

Hence, the time taken is 2 hours.

**29.** **A cylindrical can whose base is horizontal and of radius 3.5 cm contains sufficient water so that when a sphere is placed in the can, the water just covers the sphere. Given that the sphere just fits into the can, calculate :****(i) the total surface area of the can in contact with water when the sphere is in it.****(ii) the depth of the water in the can before the sphere was put into the can. Given your answer as proper fractions.**

**Answer**

(i) Given radius of the cylinder, r = 3.5 cm

Diameter of the sphere = height of the cylinder

= 3.5 × 2

= 7 cm

So radius of sphere, r = 7/2 = 3.5 cm

Height of cylinder, h = 7 cm

Total surface area of can in contact with water = curved surface area of cylinder + base area of cylinder.

= 2Ï€rh + Ï€r^{2}

= Ï€r(2h + r)

= 22/7 × 3.5 × (2×7 + 3.5)

= (22/7) × 3.5 × (14 + 3.5)

= 11 × 17.5

= 192.5 cm^{2}

Hence the surface area of can in contact with water is 192.5 cm^{2}.

**(ii)** Let the depth of the water before the sphere was put be d.

Volume of cylindrical can = volume of sphere + volume of water

Ï€r^{2}h = (4/3)Ï€r^{3 }+ Ï€r^{2}d

⇒ Ï€r^{2}h = Ï€r^{2}{(4/3)r + d)}

⇒ h = (4/3)r + d

⇒ d = h – (4/3)r

⇒ d = 7 – (4/3) × 3.5

⇒ d = (21 - 14)/3

⇒ d = 7/3

Hence, the depth of the water before the sphere was put into the can is 7/3 cm.

**Multiple Choice Questions (MCQ) **

**Choose the correct answer from the given four options (1 to 32): **

**1. In a cylinder, if radius is halved and height is doubled then the volume will be **

**(a) same **

**(b) doubled **

**(c) halved **

**(d) four times **

**Answer**

(c) halved

Let radius of cylinder = r

And height = h

Then volume = Ï€r^{2}h

If the radius is halved and the height is doubled

Then volume = Ï€(r/2)^{2} **× **2h

= Ï€r^{2}/4 × 2h

**= ½(**Ï€r^{2}h) which is half

**2. In a cylinder, if the radius is doubled end height is halved then its curved surface area will be **

**(a) halved **

**(b) doubled **

**(c) same **

**(d) four times **

**Answer**

(c) same

Let radius of a cylinder = r

And height = h

Then curved surface area = 2Ï€rh

Now if radius is doubled and height is halved,

Then curved surface area = 2Ï€ r/2 **× **2h

**= **2Ï€rh

Which is same.

**3. If a well of diameter 8 m has been dug to the depth of 14 m, then the volume of the earth dug out is **

**(a) 352 m ^{3 }**

**(b) 704 m ^{3 }**

**(c) 1408 m ^{3} **

**(d) 2816 m ^{3} **

**Answer**

(b) 704 m^{3}

Diameter of a well = 8 m

Radius (r) = 8/2 = 4 m

Depth (h) = 14 m

Volume of the earth dug put = Ï€r^{2}h

= 22/7 × 4 × 4 × 14 m^{3}

= 704 m^{3}

**4. If two cylinders of the same lateral surface have their radii in the ratio 4 : 9, then the ratio of their heights is **

**(a) 2 : 3 **

**(b) 3 : 2 **

**(c) 4 : 9 **

**(d) 9 : 4 **

**Answer**

(d) 9 : 4

Ratio in two cylinder having same lateral surface area their radii is 4 : 9

Let r_{1 }be the radius of the first and r_{2} be the second cylinder and h_{1}, h_{2} and their heights

Let r_{1} = 4x and r_{2} = 9x

∴ 2Ï€r_{1}h_{1} = 2Ï€r_{2}h_{2}

⇒ 2Ï€**× **4x **×** h_{1 }= 2 × Ï€ × 9x **×**h_{2}

⇒ h_{1}/h_{2} = 9x/4x

= 9 : 4

**5. The radii of two cylinders are in the ratio 2 : 3 and their heights are in the ratio 5 : 3. The ratio of their volumes is **

**(a) 10 : 17 **

**(b) 20 : 27 **

**(c) 17 : 27 **

**(d) 20 : 37 **

**Answer**

(b) 20 : 27

Radii of two cylinder are in the ratio = 2 : 3

Let radius (r_{1}) = 2x

And radius (r_{2}) = 3x

Ratio in their height = 5 : 3

Let height of the cylinder = 5y

And of second = 3y

Now, volume of the first cylinder Ï€r_{1}^{2}h = Ï€(2x)^{2} **× **5h

= 20Ï€x^{2}y

And volume of second = Ï€(3x)^{2} **× **3y

**= **Ï€ **× **27x^{2}y

∴ Ratio is 20Ï€x^{2}y : 27Ï€x^{2}y

= 20 : 27

**6. The total surface area of a cone whose radius is r/2 and slant height 2l is **

**(a) 2 Ï€r(l + r) **

**(b) Ï€r(l + r/4) **

**(c) Ï€r(l + r) **

**(d) 2Ï€rl**

**Answer**

(b) Ï€r(l + r/4)

Radius of a cone = r/2

And slant height = 2l

Total surface area of a cone = Ï€rl + Ï€r^{2}

= (Ï€r/2 **× **2l) + Ï€(r/2)^{2 }

**= **Ï€rl + Ï€r^{2}/4

= Ï€r(l + r/4)

**7. If the diameter of the base of cone is 10 cm and its height is 12 cm, then its curved surface area is **

**(a) 60Ï€ cm ^{2} **

**(b) 65Ï€ cm ^{2} **

**(c) 90Ï€ cm ^{2 }**

**(d) 120Ï€ cm ^{2} **

**Answer**

(b) 65Ï€ cm^{2}

Diameter of the base of a cone = 10 cm

Radius (r) = 10/2 = 5 cm

And height (h) = 12 cm

= 13 cm

Curved surface area = Ï€rl

= Ï€ **× **5 × 13

= 65Ï€ cm^{2}

**8. If the diameter of the base of a cone is 12 cm and height is 20 cm, then its volume is, **

**(a) 240 Ï€ cm ^{3 }**

**(b) 480 Ï€ cm ^{3}**

**(c) 720 Ï€ cm ^{3} **

**(d) 960 Ï€ cm ^{3} **

**Answer**

(a) 240 Ï€ cm^{3}

Diameter of the base of a cone = 12 cm

Radius (r) = 12/2 = 6 cm

And height (h) = 20 cm

Volume = 1/3Ï€r^{2}h

= 1/3 Ï€ **× **6 × 6 × 20 cm^{3}

= 240Ï€ cm^{3}

**9. If the radius of a sphere is 2r, then its volume will be **

**(a) 4/3 Ï€r ^{3}**

**(****b) 4Ï€r ^{3}**

**(c) (8Ï€r ^{3})/3**

**(d) (32Ï€r ^{3})/3**

**Answer**

(d) (32Ï€r^{3})/3

Radius of a sphere = 2r

Volume = 4/3Ï€r^{3}

= 4/3 Ï€ **× **(2r)^{3}

= 4/3 Ï€ × 8r^{3}

= 32Ï€r^{3}/3

**10. If the diameter of a sphere is 16 cm, then its surface area is **

**(a) 64Ï€ cm ^{2} **

**(b) 256Ï€ cm ^{2} **

**(c) 192Ï€ cm ^{2} **

**(d) 256 cm ^{2} **

**Answer**

(b) 256Ï€ cm^{2}

Diameter of a sphere = 16 cm

Radius (r) = 16/2 = 8 cm

Surface area = 4Ï€^{2 }

= 4Ï€ **× **8 × 8 cm^{2 }

= 256 Ï€ cm^{2}

**11. If the radius of a hemisphere is 5 cm, then its volume is **

**(a) 250/3 Ï€ cm ^{3} **

**(b) 500/3 Ï€ cm ^{3 }**

**(c) 75Ï€ cm ^{3} **

**(d) 125/3 Ï€ cm ^{3} **

**Answer**

(a) 250/3 Ï€ cm^{3}

Radius of a hemisphere (r) = 5 cm

Volume = 2/3Ï€r^{3}

= 2/3Ï€ (5)^{3} cm^{3}

= 250/3 Ï€ cm^{3}

**12. If the ratio of the diameters of the two spheres is 3 : 5,then the ratio of their surface areas is **

**(a) 3 : 5 **

**(b) 5 : 3**

**(c) 27 : 125 **

**(d) 9 : 25 **

**Answer**

(d) 9 : 25

Ratio in the diameters of two spheres = 3 : 5

Let radius of the first sphere = 3x cm

And radius of the second sphere = 5x cm

Ratio in their surface area

⇒ 4Ï€(3x)^{2} : 4Ï€(5x)^{2}

⇒ 9x^{2} : 25x^{2 }

⇒ 9 : 25

**13. The radius of a hemispherical balloon increases from 6 cm to 12 cm as air is being pumped into it. The ratio of the surface areas of the balloon in the two cases is **

**(a) 1 : 4 **

**(b) 1 : 3 **

**(c) 2 : 3 **

**(d) 2 : 1 **

**Answer**

Radius of balloon (hemispherical) in the original position = 6 cm

And in increased position = 12 cm

Ratio of their surface area = 4Ï€(6)^{2} : 4Ï€(12)^{2}

⇒ 6^{2} : 12^{2}

⇒ 36 : 144

⇒ 1 : 4

**14. The shape of a Gilli, in the game of Gilli-danda, is a combination of **

**(a) two cylinders**

**(b) a cone and a cylinders **

**(c) two cones and a cylinder **

**(d) two cylinders and a cone **

**Answer**

(c) two cones and a cylinder

The shape of a Gilli is the combination of two cones and cylinder (as shown in the figure).

**15. If two solid hemisphere of same base radius r are joined together along with their bases, then the curved surface of this new solid is **

**(a) 4Ï€r ^{2}**

**(b) 6Ï€r ^{2} **

**(c) 3Ï€r ^{2} **

**(d) 8Ï€r ^{2 }**

**Answer**

(a) 4Ï€r^{2}

Radius of two solid hemispheres = r

These area joined together along with the bases

Curved surface area = 2Ï€^{2} **× **2

= 4Ï€r^{2}

**16. During conversion of a solid from one shape to another, the volume of the new shape will **

**(a) increase **

**(b) decrease **

**(c) remain unaltered **

**(d) be doubled **

**Answer**

(c) remain unaltered

During the conversion of a solid into another,

The volume of the new shaper will be the same.

i.e., remain unaltered

**17. If a solid of one shape is converted to another, then the surface area of the new solid. **

**(a) remains same **

**(b) increases **

**(c) decreases **

**(d) can’t say **

**Answer**

(d) can’t say

If a solid of one shape has conversed into another then the surface area of the new solid will same or not same i.e., can’t say.

**18. If a marble of radius 2.1 cm is put into a cylindrical cup full of water of radius 5 cm and height 6 cm, then the volume of water that flows out of the cylindrical cup is**

**(a) 38.8 cm ^{3} **

**(b) 55.4 cm ^{3} **

**(c) 19.4 cm ^{3}**

**(d) 471.4 cm ^{3} **

**Answer**

(a) 38.8 cm^{3}

Radius of a marble = 2.1 cm

Volume of marble = 4/3Ï€r^{3} cm^{3}

= 4/3 **× **22/7 × 2.1 × 2.1 × 2.1 cm^{3}

So, 38.88 cm^{3}

Hence, 38.8 cm^{3}

**19. The volume of the largest right circular cone that can be carved out from a cube of edge 4.2 cm is **

**(a) 9.7 cm ^{3 }**

**(b) 77.6 cm ^{3 }**

**(c) 58.2 cm ^{3} **

**(d) 19.4 cm ^{3} **

**Answer**

(d) 19.4 cm^{3}

Edge of cube = 4.2 cm

Radius of largest cone cut out = 42.2/2 = 2.1 cm

And height = 4.2 cm

Volume = 1/3 Ï€r^{2}h

= 1/3 × 22/7 × 2.1 × 2.1 × 4.2 cm^{3}

= 19.404

Therefore, 19.4 cm^{3}

**20. The volume of the greatest sphere cut off from a circular cylinder wood of radius 1 cm and height 6 cm is **

**(a) 288 ****Ï€ cm ^{3} **

**(b) 4/3 ****Ï€ cm ^{3} **

**(c) 6****Ï€ cm ^{3} **

**(d) 4Ï€ cm ^{3 }**

**Answer**

(b) 4/3.Ï€ cm^{3}

Radius of cylinder (r) = 1 cm

Height (h) = 6 cm

The largest sphere that can be cut off from the cylinder of radius 1 cm

∴ Volume = 4/3 Ï€r^{3}

= 4/3.Ï€(1)^{3}

= 4/3Ï€ cm^{3}

**21. The volumes of two spheres are in the ratio 64 : 27. The ratio of their surface areas is **

**(a) 3 : 4**

**(b) 4 : 3**

**(c) 9 : 16 **

**(d) 16 : 9 **

**Answer**

(d) 16 : 9

Ratio in volumes of two spheres = 64 : 27

Ratio of their radii = r_{1}^{3}/r_{2}^{3} = 64/27

= (r_{1}/r_{2})^{3 }

= (4/3)^{3}

⇒ r_{1}/r_{2} = 4/3

∴ Ratio in their surface area = 4Ï€r_{1}^{2}/4Ï€r_{2}^{2 }

= r_{1}^{2}/r_{2}^{2}

= (4/3)^{2}

= 16/9

∴ Ratio is 16 : 9

**22. If a cone, a hemisphere and a cylinder have equal bases and have same height, then the ratio of their volumes is **

**(a) 1 : 3 : 2 **

**(b) 2 : 3 : 1 **

**(c) 2 : 1 : 3 **

**(d) 1 : 2 : 3 **

**Answer**

(d) 1 : 2 : 3

If a cone, a hemisphere and a cylinder have equal bases = r (say)

And height = h in each case and r = h

Ratio in their volumes = 1/3Ï€r^{2}h : 2/3Ï€r^{3} : Ï€r^{2}h

= 1/3 Ï€r^{2}r : 2/3 Ï€r^{3} : Ï€r^{2}r

= 1/3 Ï€r^{3} : 2/3 Ï€r^{3} : Ï€r^{3 }

= 1/3 : 2/3 : 1

= 1 : 2 : 3

**23. If a sphere and a cube have equal surface areas, then the ratio of the diameter of the sphere to the edge of the cube is **

**(a) 1 : 2**

**(b) 2 : 1**

**(c) **√**Ï€ : √6**

**(d) √6 : √Ï€**

**Answer**

(d) √6 : √Ï€

A sphere and a cube have equal surface area

Let a be the edge of a cube and r be the radius of the sphere, then

4Ï€r^{2} = 6a^{2}

⇒ Ï€(2r)^{2} : 6a^{2} **(∵ d = 2r)**

⇒ d^{2}/a^{2} = 6/Ï€

⇒ d/a = √6/√Ï€

∴ Radii d : a = √6 : √Ï€

**24. A solid piece of iron in the form of a cuboid of dimensions 49 cm ****×**** 33 cm ****× 24 cm is moulded to form a sphere. The radius of the sphere is **

**(a) 21 cm **

**(b) 23 cm **

**(c) 25 cm **

**(d) 19 cm **

**Answer**

(a) 21 cm

Dimension of a cuboid = 49 cm × 33 cm × 24 cm

Volume of a cuboid = 49 × 33 × 24 cm^{3 }

⇒ Volume of sphere = Volume of a cuboid

Volume of a sphere = 49 × 33 × 24 cm^{3 }

∴ Radius = {Volume/(4/3.Ï€)}^{1/3}

= [(49 **× **33 × 24 × 3 × 7)/(4 × 22)]^{1/3}

= (49 × 7 × 3 × 3)^{1/3}

= (7 × 7 × 7 × 3 × 3 × 3)^{1/3}

= 7 × 3

= 21 cm

**25. If a solid right circular cone of height 24 cm and base radius 6 cm is melted recast in the shape of a sphere, then the radius of the sphere is **

**(a) 4 cm **

**(b) 6 cm **

**(c) 8 cm **

**(d) 12 cm **

**Answer**

(b) 6 cm

Height of a circular cone (h) = 24 cm

And radius (r) = 6 cm

∴ Volume of a cone = 1/3.Ï€r^{2}h

= 1/3.Ï€ × 6 × 6 × 24 cm^{3}

Volume of sphere = Volume of a cone

Now volume of sphere = 1/3Ï€ × 36 × 24 cm^{3}

Let r be in radius of sphere

Then 4/3 Ï€r^{3} = 1/3 Ï€ × 36 × 24

4r^{3} = 36 × 24

⇒ r^{3} = (36 × 24)/4

⇒ r^{3} = 3 × 3 × 3 × 2 × 2 × 2

⇒ r^{3 }= 3^{3} × 2^{3}

∴ r = 3 × 2 = 6 cm

**26. If a solid circular cylinder of iron whose diameter is 15 cm and height 10 cm is melted and recasted into a sphere, then the radius of the sphere is **

**(a) 15 cm **

**(b) 10 cm **

**(c) 7.5 cm **

**(d) 5 cm **

**Answer**

(c) 7.5 cm

Diameter of a cylinder = 15 cm

Radius = 15/2 cm

And height = 10 cm

∴ Volume = Ï€r^{2}h

= Ï€ × 15/2 × 15/2 × 10 cm^{3}

= 1125Ï€/2 cm^{3}

∴ Volume of sphere = 1125Ï€/2 cm^{3}

∴ Radius of sphere = Volume/(4/3Ï€)^{1/3}

= {(1125Ï€ **× **3)/(2 × 4Ï€)}^{1/3}

= (3375/8)^{1/3}

= {(5^{3} × 3^{3})/(2^{3})}^{1/3}

= (5 × 3)/2 cm

= 15/2

= 7.5 cm

**27. The number of balls of radius 1 cm that can be made from a sphere of radius 10 cm is **

**(a) 100 **

**(b) 1000 **

**(c) 10000 **

**(d) 100000**

**Answer**

(b) 1000

Radius of sphere (R) = 10 cm

Volume of sphere = 4/3Ï€R^{3}

= 4/3 Ï€ (10)^{3} cm^{3}

**= **4/3 Ï€ **× **1000 cm^{3}

And radius of one ball (r) = 1 cm

∴ Volume of one hall = 4/3 Ï€(1)^{3} cm^{3}

= 4/3.Ï€ cm^{3}

∴ Number of balls = (4Ï€ × 1000 × 3)/(3 × 4 × Ï€)

= 1000

**28. A metallic spherical shell of internal and external diameters 4 cm and 8 cm, respectively is melted and recast into the form of a cone of base diameter 8 cm. The height of the cone is **

**(a) 12 cm **

**(b) 14 cm **

**(c) 15 cm **

**(d) 18 cm **

**Answer**

(b) 14 cm

The internal diameter of the metallic shell = 4 cm

And external diameter = 8 cm

∴ Internal radius (r) = 4/2 = 2 cm

And external radius (R) = 8/2 = 4 cm

Volume of metal used = 4/3 Ï€(R^{3} – r^{3})

= 4/3 Ï€(4^{3} – 2^{3}) cm^{3}

= 4/3 × Ï€(64 – 8) cm^{3}

= 4/3 Ï€ × 56 cm^{3}

Diameter of cone = 8 cm

∴ Radius of cone = 8/2 = 4 cm

⇒ Height = Volume/(1/3 Ï€r^{2})

= (4Ï€ × 56 × 3)/(3 × 1 × Ï€ × 4 × 4)

= 14 cm

**29. A cubical ice cream brick of edge 22 cm is to be distributed among some children by filling ice cream cones of radius 2 cm and height 7 cm upto its brim. The number of children who will get the ice-cream cones is **

**(a) 163 **

**(b) 263 **

**(c) 363 **

**(d) 463 **

**Answer**

(c) 363

Edge of a cubical ice-cream brick = 22 cm

Volume = a^{3} = (22)^{3} = 10648 cm^{3}

Radius (r) of ice cream cone (r) = 2 cm

And height (h) = 7 cm

∴ Volume of one cone = 1/3Ï€r^{2}h

= 1/3 × 22/7 × 2 × 2 × 7 cm^{3}

= 88/3 cm^{3}

∴ Number of cones = (10648 × 3)/88

= 363

**30. Twelve solid spheres of the same size are made by melting a solid metallic cylinder of base diameter 2 cm and height 16 cm. The diameter of each sphere is **

**(a) 4 cm **

**(b) 3 cm **

**(c) 2 cm **

**(d) 6 cm **

**Answer**

(c) 2 cm

Diameter of cylinder = 2 cm

Radius = 2/2 = 1 cm

And height = 16 cm

∴ Volume = Ï€r^{2}h

= 22/7 × 1 × 1 × 16

= 352/7 cm^{3}

∴ Volume of 12 solid spheres so formed = 352/7 cm^{3}

∴ Volume of each sphere = 352/(7 × 12)

= 352/84 cm^{3}

∴ Radius of each sphere = (352 × 3 × 7)/(84 × 4 × 22)^{1/3}

= (1)^{1/3}

= 1 cm

∴ Diameter = 2 × 1

= 2 cm

**31. A hollow cube of internal edge 22 cm is filled with spherical marbles of diameter 0.5 cm and it is assumed that 1/8 space of the cube remains unfilled. Then the number of marbles that the cube can accommodate is**

**(a) 142296 **

**(b) 142396 **

**(c) 142496 **

**(d) 142596 **

**Answer**

(a) 142296

Internal edge of a hollow cube = 22 cm

Volume = (side)^{3} = (22)^{3}

= 22 × 22 × 22 cm^{3}

= 10648 cm^{3}

Diameter of spherical marble = 0.5 cm = ½

∴ Radius = ½ × ½ = ¼ cm

∴ Volume = 4/3.Ï€r^{3}

= 4/3 × 22/7 × ¼ × ¼ × ¼ cm^{3}

= 11/168 cm^{3}

Space left unfilled = 10648 × 1/8 cm^{3}

= 1331 cm^{3}

∴ Remaining volume for marbles = 10648 – 1331

= 9317 cm^{3}

∴ Number of marble to accommodate = 9317 ÷ 11/168

= (9317 × 168)/11

= 142296

**32. In the given figure, the bottom of the glass has a hemispherical raised portion. If the glass is filled with orange juice, the quantity of juice which a person will get is **

**(a) 135 Ï€ cm ^{3} **

**(b) 117 Ï€ cm ^{3} **

**(c) 99 Ï€ cm ^{3} **

**(d) 36 Ï€ cm ^{3 }**

**Answer**

(b) 117 Ï€ cm^{3}

Radius of base of cylinder (r) = 6/2 cm = 3 cm

And height (h) = 15 cm

∴ Volume of the glass = Ï€r^{2}h – 2/3.Ï€r^{3}

= Ï€r(rh – 2/3r^{2})

= Ï€×3(3×15 – 2/3×9)

= 3Ï€(45 – 6) cm^{3}

= 3Ï€ × 39

= 117Ï€ cm^{3}

**Chapter Test **

**1. A cylinder container is to be made of tin sheet. The height of the container is 1 m and its diameter is 70 cm. If the container is open at the top and the tin sheets costs Rs 300 per m ^{2}, find the cost of the tin for making the container. **

**Answer**

Height of container opened at the top (h) = 1 m = 100 cm

And diameter = 70 cm

∴ Radius (r) = 70/2 = 35 cm

∴ Total surface area = 2Ï€rh + Ï€r^{2 }

= Ï€r(2h + r)

= 22/7 × 35(2×100 + 35) cm^{2}

= 110(200 + 35)

= 110 × 235 cm^{2}

= (110 × 235)/(100 × 100)m^{2 }

= 517/200 m^{2 }

∴ Area of sheet required = 517/200 m^{2}

Cost of 1 m^{2} sheet **= **₹ 300

∴ Total cost = 517/200 × 300

**= **₹ 1551/2

= ₹ 775.50

**2. A cylinder of maximum volume is cut out from a wooden cuboid of length 30 cm and cross-section of square of side 14 cm. Find the volume of the cylinder and the volume of wood wasted. **

**Answer**

Dimensions of the wooden cuboid = 30 cm × 14 cm × 14 cm

Volume = 30 × 14 × 14 = 5880 cm^{3}

Largest size of cylinder cut out of the wooden cuboid will be of diameter = 14 cm

And height = 30 cm

∴ Radius of cylinder = 14/2= 7 cm

Volume of cylinder = Ï€r^{2}h

= 22/7 × 7 × 7 × 30 cm^{3}

= 4620 cm^{3 }

∴ Volume of wooden wasted = 5880 – 4620 = 1260 cm^{3 }

^{}

**3. Find the volume and the total surface area of a cone having slant height 17 cm and base diameter 30 cm. Take Ï€ = 3.14. **

**Answer**

Slant height of a cone (l) = 17 cm

Diameter of base = 30 cm

Radius (r) = 30/2 = 15 cm

Now volume = 1/3Ï€r^{3}h

= 1/3 × 3.14 × 15 × 15 × 8 cm^{3}

= 1884 cm^{3}

And total surface area = Ï€rl + Ï€r^{2}

= Ï€r(l + r)

= 3.14 × 15 × (17 + 15) cm^{2}

= 3.14 × 15 × 32 cm^{2}

= 1507.2 cm^{2}

**4. Find the volume of a cone given that its height is 8 cm and the area of base 156 cm ^{2}.**

**Answer**

Height of a cone = 8 cm

Area of base = 156 cm

∴ Volume = 1/3 × area of base × height

= 1/3 × 156 × 8

= 1248/3 cm^{3 }

= 416 cm^{3 }

^{}

**5. The circumference of the edge of a hemispherical bowl is 132 cm. Find the capacity of the bowl. **

**Answer**

Circumference of the edge of bowl = 132 cm

Radius of hemispherical bowl = 132/2Ï€ = (132 × 7)/(2 × 22)

= 21 cm

Now volume of the bowl = 2/3Ï€r^{3}

= 2/3 × 22/7 × (21)^{3} cm^{3}

= 2/3 × 2/7 × 9261 cm^{3}

= 19404 cm^{3}

^{}

**6. The volume of a hemisphere is 2425.1/2 cm ^{2}. Find the curved surface area. **

**Answer**

Volume of a hemisphere = 2425.1/2 cm^{3}

= 4851/2 cm^{3}

Let radius = r, then

2/3Ï€r^{3 }= 4851/2

⇒ 2/3 × 22/7 × r^{3} = 4851/2

⇒ r^{3} = (4851 × 3 × 7)/(2 × 2 × 22)

= 9261/8

= (21/2)^{3}

∴ r = 21/2 cm

∴ Curved surface area = 2Ï€r^{2}

= 2 × 22/7 × 21/2 × 21/2 cm^{2}

= 693 cm^{2}

^{}

**7. A solid wooden toy is in the shape of a right circular cone mounted on a hemisphere. If the radius of the hemisphere is 4.2 cm and the total height of the toy is 10.2 cm, find the volume of the toy **

**Answer**

A wooden solid toy is of a shape of a right circular cone mounted on a hemisphere.

Radius of hemisphere (r) = 4.2 cm

Total height = 10.2 cm

∴ Height of conical part = 10.2 – 4.2 = 6 cm

Now volume of the toy = 1/3 Ï€r^{2}h + 2/3 Ï€r^{3}

= 1/3Ï€r^{2}(h + 2r)

= 1/3 × 22/7 (4.2)^{2} (6 + 2×4.2)

= 22/21 × 4.2 × 4.2 × (6 + 8.4)

= 22/21 × 4.2 × 4.2 × 14.4 cm^{2}

= 266.112 cm^{3}

^{}

**8. A medicine capsule is in the shape of a cylinder of diameter 0.5 cm with two hemispheres stuck to each of its ends. The length of the entire capsule is 2 cm. Find the capacity of the capsule. **

**Answer**

Diameter of cylindrical part = 0.5 cm

Total length of the capsule = 2 cm

∴ Radius (r) = 0.5/2

= 0.25 cm

And length of cylindrical part = 2 – 2×0.25

= 2 – 0.5

= 1.5 cm

∴ Volume of the capsule = 2 × 2/3Ï€r^{3} + Ï€r^{2}h

= 4/3Ï€r^{3} + Ï€r^{2}h

= Ï€r^{2}(4/3 r + h)

= 22/7 × 0.25 × 0.25 (4/3×0.25 + 1.5)

= 22/7 × 0.0625 (4/3×¼ + 1.5) cm^{3}

= 22/7 × 1/16 (1/3 + 3/2) cm^{3}

= 22/112 × 11/6

= 121/336 cm^{3}

**= **0.360 cm^{3}

= 0.36 cm^{3}

^{}

**9. A solid is in the form of a cylinder with hemispherical ends. The total height of the solid is 19 cm and the diameter of the cylinder is 7 cm. Find the volume and the total surface area of the solid. **

**Answer**

Radius of cylinder = 7/2 cm

And height of cylinder = 19 – 2×7/2 cm

= 19 – 7

= 12 cm

And radius of hemisphere = 7/2 cm

^{3}+ Ï€r

^{2}h

= 4/3 × 22/7 × (7/2)^{3} + 22/7 × (7/2)^{2} × 12 cm^{3}

= 4/3 × 22/7 × (7×7×7)/(2×2×2) + 22/7 × 7/2 × 7/2 × 12 cm^{3}

= 539/3 + 462

= (539 + 1386)/3

= 1925/2 cm^{3 }

= 641.2/3 cm^{3}

And total surface area of the solid = 2×2Ï€r^{2 }+ 2Ï€rh

= 4Ï€r^{2} + 2Ï€rh

= 2Ï€r(2r + h)

= 2× 22/7 × 7/2(2×7/2 + 12)

= 22(7 + 12)

= 22 × 19 cm^{2}

= 418 cm^{2}

^{}

**10. The radius and height of a right circular cone are in the ratio 5 : 12. If its volume is 2512 cm, find its slant height. (Take Ï€ = 3.14) **

**Answer**

Let radius of cone (r) = 5x

Then height (h) = 12x

∴ Volume = 1/3 Ï€r^{2}h

= 1/3(3.14)×(5x)^{2} × 12x

We know, volume = 2512 cm^{3 }

⇒ 1/3(3.14)× 25x^{2 }× 12x = 2512

⇒ 1/3 × 3.14 × 300x^{3} = 2512

x^{3} = (2513×3)/(3.14×300)

= (2512×3×100)/(314×300)

= 8

= (2)^{3}

∴ x = 2

∴ Radius of cone (r) = 5 × 2 = 10 cm

And height (h) = 12 × 2 = 24 cm

= 26 cm

**11. A cone and a cylinder are of the same height. If diameters of their bases are in the ratio 3 : 2, find the ratio of their volumes. **

**Answer**

Let height of cone and cylinder = h

Diameter of the base of cone = 3x

Diameter of base of cylinder = 2x

∴ Volume of cone = 1/3Ï€(r_{1})^{2} h

= 1/3 Ï€×(3x/2)^{2} × h

= 1/3 Ï€× 9/4x^{2} ×h

= ¾ Ï€x^{2}h

And volume of cylinder = Ï€r^{2}h

= Ï€(2x/2)^{2 }h

= Ï€x^{2}h

= ¾ : 1

⇒ 3 : 4

**12. A solid one of base radius 9 cm and height 10 cm is lowered into a cylindrical jar of radius 10 cm, which contains water sufficient to submerge he cone completely. Find the rise in water level in the jar. **

**Answer**

Radius of the cone (r) = 9 cm

Height of the cone (h) = 10 cm

Volume of water filled in cone = 1/3 Ï€r^{2}h

= 1/3Ï€(9)^{2} × 10 cm^{3 }

= 810/3 Ï€

= 270 Ï€ cm^{3}

Now radius of the cylindrical jar = 10 cm

Let h be the height of water in the jar

∴ Ï€r^{2}h = 270Ï€

⇒ Ï€(10)^{2}h = 270Ï€

⇒ 100 Ï€h = 270Ï€

⇒ h = 270Ï€/100Ï€

= 2.7 cm

**13. An iron pillar has some part in the form of a right circular cylinder and the remaining in the form of a right circular cone. The radius of the base of each of cone and cylinder is 8 cm. The cylinder part is 240 cm high and the conical part is 36 cm high. Find the weight of the pillar if one cu. cm of iron weighs 7.8 grams. **

**Answer**

Radius of the base of cone = 8 cm

And radius of cylinder = 8 cm

Height of cylindrical part (h_{1}) = 240 cm

And height of conical part (h_{2}) = 36 cm

Volume of the iron pillar = 1/3 Ï€r^{2}h_{2} + Ï€r^{2}h_{1}

= Ï€r^{2}(1/3h_{2} + h_{1})

= 22/7 × 8 × 8 [1/3 ×36 + 240] cm^{3}

= 1408/7 [36/3 + 240] cm^{3}

= 1408/7 [252] cm^{3 }

= 1408/7 × 252

= 1408 × 36

= 50688 cm^{3}

Weight of 1 cm^{3 }= 7.8 gm

∴ Total weight of the pillar = 50688 × 7.8 gm

= 395366.4 gm

= 395.3664 kg

**14. A circus tent is made of canvas and is in the form of right circular cylinder and a right circular cone above it. The diameter and height of the cylindrical part of the tent are 126 m and 5 m respectively. The total height of the tent is 21 m. Find the total cost of the cost of the tent if the canvas used costs Rs 36 per square metre. **

**Answer**

Diameter of the cylindrical part = 126 m

Radius (r) = 126/2 = 63 m

Height of cylindrical part = 5 m

Total height of the tent = 21 m

∴ Height of conical portion = 21 – 5

= 16 m

∴ Surface area of the tent = 2Ï€rh + Ï€rl

= Ï€r (2h + l)

= 22/7 × 63(2×5 + 65)

= 198 × (10 + 65)

= 198 × 75 m^{2}

= 14850 m^{2}

Cost of one 1 sq. m cloth = ₹ 36

∴ Total cost = Rs 14850 × 36

= ₹ 534600

**15. The entire surface of a solid cone of base 3 cm and height 4 cm is equal to the entire surface of a solid right circular cylinder of diameter 4 cm. Find the ratio of their **

**(i) Curved surfaces **

**(ii) volumes **

**Answer**

Radius of the base of a cone (r) = 3 cm

Height (h) = 4 cm

^{2}

= Ï€r(l + r)

= 22/7 × 3(5 + 3) cm^{2 }

= 66/7 × 8

= 528/7 cm^{2}

Diameter of cylinder = 4 cm

∴ Radius (r_{1}) = 4/2 = 2 cm

Total surface area = 528/7 cm^{2}

Let h be the height, then

∴ 2Ï€r_{1}h_{1} + 2Ï€r^{2} = 528/7

⇒ 2Ï€r(h_{1} + r) = 528/7

⇒ 2 × 22/7 × 2(h1 + 2) = 528/7

⇒ h_{1 }+ 2 = 528/7 × 7/(2×22×2)

⇒ h_{1} + 2 = 6

⇒ h_{1} = 6 – 2 = 4 cm

**(i)** Ratio between curved surface of cone and cylinder = Ï€rl : 2Ï€r_{1}h_{1}

= Ï€rl : 2Ï€r_{1}h_{1}

= Ï€×3×5 : 2×Ï€×2×4

= 15 : 16

**(ii)** Ratio between their volumes

= 1/3 Ï€r^{2}h : Ï€r_{1}^{2}h_{1}

= 1/3 Ï€×3×3×4 : Ï€×2×4

= 3 : 4

**16. A cone is 8.4 cm high and the radius of its base is 2.1 cm. It is melted and recast into a sphere. Find the radius of the sphere. **

**Answer: **

Radius of base of a cone (r) = 2. 1 cm

And height (h) = 8.4 cm

∴ Volume = 1/3Ï€r^{2}h

= 1/3Ï€ × (2.1)^{2} × (8.4) cm^{3}

= Ï€ × 4.41 × 2.8 cm^{3}

= 12.348 Ï€ cm^{3 }

∴ Volume of sphere = 12.348 Ï€ cm^{3 }

Radius = Volume/(4/3.Ï€)^{1/3}

= [12.348Ï€ × 3]/[4 × Ï€]^{1/3}

= (9.261)^{1/3}

= (2.1 × 2.1 × 2.1)^{1/3}

= 2.1 cm

**17. How many lead shots each of diameter 4.2 cm can be obtained from a solid rectangular lead piece with dimensions 66 cm, 42 cm and 21 cm. **

**Answer**

Dimensions of a solid rectangular lead piece = 66 cm × 42 cm × 21 cm

∴ Volume = 66×42×21 cm^{3}

Diameter of a lead shot = 4.2 cm

∴ Radius (r) = 4.2/2 = 2.1 cm

And volume = 4/3 Ï€r^{3 }

^{}

**18. Find the least number of coins of diameter 2.5 cm and height 3 mm which are to be melted to form a solid cylinder of radius 3 cm and height 5 cm.**

**Answer**

Radius of cylinder (r) = 3 cm

Height (h) = 5 cm

∴ Volume = Ï€r^{2}h = Ï€×3×3×5 = 45Ï€ cm^{2 }

Diameter of a coins = 2.5 cm

∴ Radius (r_{1}) = 2.5/2 = 1.25 cm

And height (h_{1}) = 3 mm = 3/10 cm

∴ Volume of a coin = Ï€r_{1}^{2}h_{1}

= Ï€×1.25×1.25×3/10 cm^{3}

= 0.46875Ï€ cm^{3}

∴ Number of coins required = 45Ï€/0.4687Ï€

= 45/0.46875

= 96 coins

**19. A hemisphere of lead of radius 8 cm is cast into a right circular cone of base radius 6 cm. Determine the height of the cone correct to 2 places of decimal. **

**Answer**

Radius of hemisphere = 8 cm

Volume = 2/3Ï€r^{3} cm^{3}

= 2/3 Ï€ ×(8)^{3} cm^{3}

= 2/3 Ï€ ×512 cm^{3}

= 1024/3 Ï€ cm^{3}

∴ Volume of right circular cone = 1024/3 Ï€ cm^{3}

Radius = 6 cm

Let h be the height of the cone

∴ 1/3 Ï€r^{2} h = 1024/3 Ï€

⇒ 1/3 Ï€×(6)^{2}h = 1024/3 Ï€

⇒ 12 Ï€h = 1024/3 Ï€

⇒ h = 1024Ï€/(3×12Ï€)

= 256/9

= 28.44 cm

**20. A vessel in the form of a hemispherical bowl is full of water. The contents are emptied into a cylinder. The internal radii of the bowl and cylinder are respectively 6 cm and 4 cm. Find the height of the water in the cylinder. **

**Answer**

Radius of hemispherical bowl = 6 cm

∴ Volume of the water in the bowl = 2/3 Ï€r^{3}

= 2/3 Ï€×(6)^{3} cm^{3}

= 144 Ï€ cm^{3}

∴ Volume of water in the cylinder = 144Ï€ cm^{3}

Radius of the cylinder = 4 cm

Let h be the height of water

∴ Ï€r^{2}h = 144Ï€

⇒ (4)^{2}h = 144

⇒ 16h = 144

∴ h = 144/16 = 9

Hence, height of water in the cylinder = 9 cm

**21. The diameter of a metallic sphere is 42 cm. It is melted and drawn into a cylindrical wire of 28 cm diameter. Find the length of the wire. **

**Answer**

Diameter of sphere = 42 cm

Radius of sphere = 42/2 = 21 cm

∴ Volume of the sphere = 4/3 Ï€r^{3}

= 4/3 Ï€(21)^{3} cm^{3 }

= 12348 Ï€ cm^{3 }

Now volume of the wire drawn = 12348 Ï€ cm^{3 }

And diameter = 28 cm

∴ Radius = 28/2 = 14 cm

Let length of wire = h cm

∴ Volume of wire = Ï€r^{2}h

= Ï€ ×(14)^{2} h cm^{2}

= 196 Ï€h cm^{2 }

∴ 196 Ï€h = 12348 Ï€

⇒ h = 12348 Ï€/196 Ï€ = 12348/196 = 63 cm

**22. A sphere of diameter 6 cm is dropped into a right circular cylindrical vessel partly flled with water. The diameter of the cylindrical vessel is 12 cm. If the sphere is completely submerged in water, by how much will the level of water rise in the cylindrical vessel ? **

**Answer**

Radius of sphere = 6/2 = 3 cm

Let height of water raised = h cm

Now volume of sphere = 4/3 Ï€r^{3}

= 4/3 Ï€(3)^{3} cm^{3}

= 36 Ï€ cm^{3 }

And volume of water in the cylinder = 36 Ï€ cm^{3 }

∴ Ï€r^{2}h = 36 Ï€

⇒ (6)^{2}h = 36

⇒ 36 h = 36

⇒ h = 1

∴ Height of raised water = 1 cm

**23. A solid sphere of radius 6 cm is melted into a hollow cylinder of uniform thickness. If the external radius of the base of the cylinder is 5 cm and its height is 32 cm, find the uniform thickness of the cylinder. **

**Answer**

Radius of solid sphere = 6 cm

Volume of solid sphere = 4/3 Ï€r^{3}

= 4/3 × Ï€ × (6)^{3} cm^{3}

= 288Ï€ cm^{3}

∴ Volume of hollow cylinder = 288Ï€ cm^{3}

External radius of cylinder (R) = 5 cm

And height (h) = 32 cm

Let r be the inner radius

∴ Volume = Ï€(R^{2 }– r^{2})h

∴ Ï€(R^{2 }– r^{2})h = 288 Ï€

⇒ [(5)^{2} – r^{2}] × 32 = 288

⇒ 25 – r^{2} = 288/32

⇒ 25 – r^{2} = 9

⇒ r^{2} = 25 – 9 = 16

⇒ r^{2 }= (4)^{2}

∴ r = 4

∴ Thickness of hollow cylinder = R – r

= 5 – 4

= 1 cm

**24. A solid is in the form of a right circular cone mounted on a hemisphere. The radius of the hemisphere is 3.5 cm and the height of the cone is 4 cm. The solid is placed in a cylindrical vessel, full of water, in such a way that the whole solid is submerged in water. If the radius of the cylindrical vessel is 5 cm and its height is 10.5 cm, find the volume of water left in the cylindrical vessel. **

**Answer**

Radius of hemisphere (r) = 3.5 cm

Height of cone (h_{1}) = 4 cm

And height = 10.5 cm

Volume of solid = 2/3 Ï€r^{3} + 1/3 Ï€r^{2}h

= 1/3 Ï€r^{2}(2r + h_{1})

= 1/3 × 22/7 × (3.5)^{2} [2×3.5 + 4] cm^{2}

= 1/3 × 22/7 × 12.25/1 [7 + 4] cm^{2}

= 1/3 × 22/7 × 1225/100 × 11

= 847/6 cm^{3}

Radius of cylinder = 5 cm

Height of cylinder = 10.5 cm

∴ Volume of cylinder which is full of water = Ï€r^{2}h

= 22/7 × 5 × 5 × 10.5 cm^{3 }

= 22 × 25 × 1.5 cm^{3}

= 825 cm^{3}

∴ Volume of water left in the cylinder = 825 – 847/6

= 825 – 141.97 cm^{3}

= 683.83 cm^{3}

The solutions provided for Chapter 17 Mensuration of ML Aggarwal Textbook. This solutions of ML Aggarwal Textbook of Chapter 17 Mensuration contains answers to all the exercises given in the chapter. These solutions are very important if you are a student of ICSE boards studying in Class 10. While preparing the solutions, we kept this in our mind that these should based on the latest syllabus given by ICSE Board.

### More Study Resources for Class 10 ICSE

We have also provided the ICSE Study Materials for Class 10 Students. These Study Resources includes all the subjects of ICSE Board. It also contains the questions and answers of all the chapters and topics which are provided in the syllabus of ICSE for Class 10 Students. All the solutions and Summaries are strictly based on the latest syllabus of ICSE. We aim to provide the best study materials for Class 10 ICSE on the website icserankers. The subjects for which solutions are provided are Hindi, English, Mathematics, Physics, Chemistry, Biology, History and Civics, Geography and Economics. Books like Selina Concise Publisher's Textbook, Frank Certificate Textbooks, ML Aggarwal Textbooks solutions are provided chapterwise.